Na návšteve v Budapešti

Návšteva Evanjelickej cirkvi a. v. v Maďarsku – Magyarorszagi Evangélikus Egyház (MEE) – sa uskutočnila 20. októbra 2010 ako recipročná návšteva po návšteve Kláry Tarr, vedúcej zahraničného a ekumenického oddelenia MEE, na GBÚ 1. júna 2010.
Hlavným cieľom návštevy bolo oboznámiť sa s organizáciou MEE a Krajinského cirkevného úradu MEE. Návšteva bola zo strany partnerov veľmi dobre pripravená. Ihneď po príchode do Budapešti nás prijal biskup Južnej diecézy MEE Péter Gáncs, u ktorého bolo možné nadviazať v rozhovoroch priamo na jeho prednášku o organizácii a štruktúre MEE, ktorú mal na medzinárodnej konferencii o reštrukturalizácii a financovaní ECAV konanej 6. 6. 2009 v Liptovskom Mikuláši.

V rozhovoroch na Krajinskom cirkevnom úrade (KCÚ) s riaditeľom Péterom Kákayom a Klárou Tarr sme prediskutovali možnosti prípravy spoločných projektov cezhraničnej spolupráce MEE a ECAV, do ktorých by sa mohli zapojiť prípadne aj ďalšie cirkvi z Rakúska a Českej republiky. Veľmi cenné praktické informácie sme získali z oblasti fungovania úradu v oblasti školstva, vyučovania náboženstva, správy nehnuteľností, riadenia diakonie, fungovania evanjelického múzea, archívu, knižnice, riešenia reštitúcií nehnuteľného majetku a podobne. Získané cenné poznatky a informácie budú zapracované do štúdie Komisie pre zjednodušenie štruktúry ECAV spracovávanej v zmysle uznesenia C3, ktoré prijala ostatná Synoda ECAV v Žiline.

Rokovali sme aj s riaditeľom vydavateľstva Luther Kiadó Péterom K. Kendehom, ktorý ponúkol spoluprácu ich vydavateľstva pri zabezpečovaní potrieb maďarsky hovoriacich veriacich na Slovensku. Osobitne bola navrhnutá možnosť, aby sme prostredníctvom nášho Evanjelického posla spod Tatier a Evangélikus Élet navzájom informovali verejnosť o našom živote v cirkvi.

Navštívili sme aj Slovenský evanjelický cirkevný zbor (SECZ) v Budapešti, kde nás zborová farárka Hilda Guláčiová Fabuľová a zborový dozorca Gregor Papuček informovali o živote CZ. Predstavitelia SECZ nám tlmočili prosbu podporiť alebo iniciovať nové rokovania o hľadaní spravodlivého riešenia problému slovenského kostola a slovenského Lutherovho domu, ktoré im v reštitúcii neboli vydané.