Na MK SR o budúcich aktivitách ECAV

Na Ministerstve kultúry SR 21. júna 2011 brat generálny biskup Miloš Klátik informoval ministra kultúry SR Daniela Krajcera o budúcich aktivitách našej cirkvi a pozval ho na slávnosti na Branči, ako aj na celocirkevné slávnosti k 200. výročiu narodenia M. M. Hodžu do Mošoviec a Rakše.
Brat generálny biskup hovoril predovšetkým o aktivitách spojených s prípravami na oslavy 1150. výročia príchodu Konštantína a Metoda na naše územie, ktoré budú vyhlásené už 5. júla 2011 na tradičnom stretnutí evanjelikov na hrade Branč a 25. septembra 2011 na celocirkevných oslavách 200. výročia narodenia M. M. Hodžu v Mošovciach a Rakši. Na tému cyrilo-metodského odkazu sa bude konať aj teologická konferencia ECAV na Slovensku v roku 2012, stretnutie evanjelických literátov a literárna a výtvarná súťaž na našich evanjelických cirkevných školách. V rámci III. evanjelických cirkevných dní a III. konferencie zahraničných Slovákov v Novohrade 29. 6. – 1. 7. 2012 pripravujeme uvedenie Oratória Cyril a Metod (hudba Ľubomír Horňák; libreto a texty piesní Daniel Hevier).

Pán minister nás oboznámil s tým, že navrhuje špecifický program v rámci dotačného systému MK SR, z ktorého bude možné získať dotáciu na uvedené podujatia. Zaujímal sa aj o stav národnej kultúrnej pamiatky - rodného domu M. M. Hodžu v Rakši, ako aj pamätnej izby P. Dobšinského na fare v Drienčanoch, a vyjadril podporu oprave kostola v Štítniku, ktorá by sa mohla uskutočniť s pomocou nórskych fondov. Informoval aj o termíne zasadnutia expertných skupín na tému usporiadania vzťahov medzi cirkvami a štátom.

Na stretnutí sa zúčastnili aj riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský a tajomníčky GBÚ Daniela Veselá a Edita Škodová.