Na GBÚ o zahraničných Slovákoch

Generálny biskup Miloš Klátik prijal v stredu 4. 4. 2012 riaditeľa Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí JUDr. Milana Vetráka, PhD., a riaditeľa Teritoriálneho, informačného, mediálneho, medzinárodného a kultúrneho odboru Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Mgr. Martina Štrbku.
Cieľom stretnutia bolo vyhodnotenie doterajšej spolupráce medzi Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) a Evanjelickou cirkvou a. v. na Slovensku, ako aj načrtnutie ďalšej spolupráce.

Generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik vyhodnotil doterajšiu spoluprácu pozitívne s poukazom na to, aby v rámci spravodlivého zachovania rovnakých podmienok pre všetky cirkvi bolo pamätané na evanjelické cirkevné zbory v zahraničí, ktorých nie je málo a ktoré očakávajú personálnu i hmotnú pomoc práve od materskej cirkvi aj štátu. Generálny biskup zároveň pozval oboch predstaviteľov ÚSŽZ na Konferenciu zahraničných Slovákov a III. evanjelické cirkevné dni – obe akcie sa budú tematicky dotýkať Slovákov žijúcich v zahraničí.

Riaditeľ ÚSŽZ zasa pozval generálneho biskupa ECAV (prípadne iného delegáta ECAV) na Stálu konferenciu, ktorú pravidelne každé dva roky pripravuje ÚSŽZ a ktorá sa bude konať v júli tohto roku. Jednou zo sekcií tejto konferencie bude aj sekcia o pôsobení cirkví medzi Slovákmi v zahraničí.

Priateľské stretnutie prítomní ukončili so želaním urobiť všetko pre pomoc Slovákom i slovenským cirkevným zborom v zahraničí.