Misijná konferencia ECAV 2015

V sobotu 24. októbra 2015 sa v MEMC Ichthys vo Veľkom Slavkove konala pravidelná misijná konferencia, ktorú pripravil Výbor misie ECAV na Slovensku. Zišlo sa na nej 20 misijných pracovníkov. Prítomný bol i generálny biskup Miloš Klátik, ako aj biskup VD Slavomír Sabol a biskup ZD Milan Krivda.
Výbor misie ECAV na Slovensku každé dva roky organizuje stretnutie všetkých predsedov seniorálnych výborov misie, ako aj ďalších pracovníkov, ktorí v našej cirkvi pôsobia na poli misie. Keďže konferencia sa vždy koná za prítomnosti bratov biskupov, je i miestom, kde môžeme hovoriť o súčasnom stave našej misijnej práce, no aj o vyhliadkach a plánoch do budúcnosti.

Misijná konferencia 2015 sa niesla v duchu dvoch tém: zahraničná misia a 500. výročie reformácie. Hosťom konferencie bol Martin Tango, ktorý je riaditeľom školy Lea v Dongobeshi v Tanzánii. Práve túto školu už niekoľko rokov podporuje Sliezska cirkev evanjelická a. v. v ČR vo svojom projekte Deti Afriky (www.detiafriky.cz), ktorého slovenskú mutáciu
www.detiafriky.sk v spolupráci so sliezskou cirkvou vytvorili a prevádzkujú členovia cirkevného zboru Košice-Terasa.

Martin Tango prítomným porozprával príbeh svojho života. Na vlastných skúsenostiach zdôraznil Božiu milosť, moc a vedenie, keď ho Pán Boh dokázal viesť cestami života tak, aby sa z jednoduchého chlapca stal riaditeľ školy. Martin Tango podčiarkol dôležitosť vzdelania v dnešnom svete a hovoril o možnostiach vzdelávania v Afrike. Mnohé deti nemajú prostriedky na to, aby chodili do školy, mnohé školy nemajú prostriedky na to, aby platili kvalitných učiteľov alebo zabezpečovali učebné pomôcky. Mnohé predmety sa tak vyučujú iba v rovine teórie, pretože na názorné príklady niet peňazí. V tomto kontexte Martin Tango ocenil pomoc, ktorú jeho škola dostáva z Čiech aj zo Slovenska a srdečne za ňu poďakoval.

Martina Tanga na konferencii sprevádzal Ing. Ladislav Ivanecký, ktorý je členom tímu Deti Afriky. V krátkosti účastníkom konferencie predstavil český projekt Deti Afriky, ktorý sa už neobmedzuje iba na finančnú pomoc, ale vysiela do Tanzánie aj dobrovoľníkov. Prítomným ukázal fotografie z Dongobeshu i videofilm, ktorý si môžete pozrieť na adrese https://www.youtube.com/watch?v=DJpNt2GMUZY. Slovenská obdoba projektu sa zatiaľ zameriava na finančnú podporu detí a škôl, a to ako v Dongobeshi, tak aj v Yedidiasse.

Oba referáty boli veľmi zaujímavé a v diskusii podnietili množstvo otázok, ktoré sa týkali prevažne praktického života v Tanzánii. Jednou z nich bola otázka, či by ECAV ako celok nemohla podporiť nejakú podobnú školu v rámci svojej zahraničnomisijnej činnosti. Brat generálny biskup Miloš Klátik prisľúbil, že sa obráti na evanjelickú cirkev v Tanzánii s otázkou, či by takúto pomoc uvítali a čo by pre nich bolo najväčším prínosom.

Druhá časť konferencie bola venovaná 500. výročiu reformácie a sprievodným aktivitám. Brat generálny biskup predstavil už rozbehnuté aktivity ECAV, ako je projekt 500 stromov reformácie, pamätné medaily a pod. Riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský predstavil koncepciu V. evanjelických cirkevných dní v Békešskej Čabe a projekt 14 stretnutí k 500. výročiu reformácie v jednotlivých seniorátoch, ktorý bude predložený na schválenie Generálnemu presbyterstvu ECAV; mal by sa začať 31. októbra 2016. Jeho cieľom je počas 12 mesiacov navštíviť všetky senioráty ECAV a v každom z nich pripraviť seniorálne podujatie venované reformácii. Celý projekt má vyvrcholiť slávnostnými službami Božími 31. októbra 2017 v Bratislave.

Keďže k 500. výročiu reformácie pripravuje cirkev viacero podujatí, bol ďalší priestor venovaný práve diskusii o nich. Jednotlivé senioráty aj spoločenstvá mali možnosť predstaviť svoju ponuku podujatí. Sestra Sobanská za SEŽ predstavila projekt gobelínov, ktorému sa SEŽ už dlho venuje, brat Mihoč predstavil online evanjelizáciu plánovanú na apríl 2016 a jednotlivé senioráty predstavili aktivity pripravované pre svoje cirkevné zbory či celú cirkev. Brat generálny biskup by bol rád, keby v priebehu roka 2016 vyšla brožúrka, ktorá by priniesla informácie o všetkých aktivitách k 500. výročiu reformácie.

Konferenciu ukončil modlitbou brat biskup Slavomír Sabol a požehnaním generálny biskup Miloš Klátik. Ďakujeme Pánovi za úspešný priebeh konferencie a prosíme, aby dal všetkým chuť aj silu vytrvať pri predsavzatiach a pretvoriť plány na úspešné dielo, ktoré bude Pánovi na slávu a nám všetkým na radosť.