Minister kultúry Marek Maďarič na GBÚ

Minister kultúry Marek Maďarič prijal pozvanie generálneho biskupa Miloša Klátika a 21. 2. 2013 prišiel na návštevu na Generálny biskupský úrad v Bratislave. Na stretnutí sa zúčastnila aj Marta Stašiniaková, hlavná ekonómka GBÚ.
Pán minister a brat generálny biskup v spoločnom rozhovore prerokovali aktuálne otázky týkajúce sa problematiky nezdravých trendov v médiách, organizácii Česko-slovenských evanjelických slávností k 1150. výročiu príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu a otázky financovania cirkví, ktoré v súčasnosti rezonujú v spoločnosti.

Generálny biskup Miloš Klátik informoval pána ministra o stanovisku k nezdravým trendom v médiách, ktoré bolo zverejnené na webovej stránke ECAV na Slovensku, a poznamenal, že toto stanovisko je aj v súlade s námetmi, ktoré ECAV predložila minulý rok súčasnej vláde k jej programovému vyhláseniu.

V súvislosti s prípravou Česko-slovenských evanjelických slávností k 1150. výročiu príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu, ktoré ECAV organizuje v spolupráci s Českobratskou cirkvou evanjelickou v ČR, Sliezskou cirkvou evanjelickou a. v. v ČR a Evanjelickou cirkvou a. v. v ČR, pán minister a brat generálny biskup hovorili o programe slávností a financovaní oficiálnych podujatí k tomuto výročiu zo štátneho rozpočtu, ktoré schválila vláda.

K otázke o financovaní cirkví pán minister uviedol, že k prípadnej zmene súčasného systému financovania cirkví je potrebné pripraviť alternatívy, k spracovaniu ktorých je potrebná informácia, akým majetkom cirkvi v súčasnosti disponujú. Nie je však vylúčené ani to, že výsledok týchto analýz potvrdí spôsob súčasného systému financovania cirkví. Pán minister dodal, že zmena súčasného systému financovania nebude možná bez dohody s predstaviteľmi cirkví. Brat generálny biskup povedal, že v ECAV je majetok evidovaný na úrovni cirkevných zborov a ostatných cirkevných organizačných zložiek a táto evidencia je súčasťou ročných účtovných závierok, ktoré predsedníctvo príslušnej cirkevnoorganizačnej jednotky predkladá na schválenie svojmu konventu. Konvent je verejný a môže sa na ňom zúčastniť každý. V tomto rozsahu nie je problém so spracovaním zoznamu majetku ECAV. Je však potrebné brať do úvahy aj dosiaľ z rôznych dôvodov nereštituovaný majetok. Dôležitým údajom je i stav už reštituovaného majetku, ako aj ekonomický úžitok, ktorý prinášajú.

V ďalšej časti rozhovoru sa pán minister a brat generálny biskup venovali možnosti úprav osobných požitkov poskytovaných duchovným cirkví v rozsahu podnetov predložených ECAV na Ministerstvo kultúry SR, ktoré sa týkajú možnosti doplnenia tabuľky stupnice základných platov o ďalšie platové stupne tak, aby bol zabezpečený platový postup duchovných až do dôchodkového veku, a úprave osobných požitkov v súvislosti s úpravou minimálnej mzdy od 1. 1. 2013.

Na záver rokovania generálny biskup Miloš Klátik informoval pána ministra o projekte prípravy ECAV na 500. výročie reformácie. Pán minister Marek Maďarič prisľúbil podporu štátu pri organizácii osláv tohto významného výročia.