M. Klátik rokoval s A. Dankom

Generálneho biskupa Miloša Klátika prijal 29. júna 2016 v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky na Námestí Alexandra Dubčeka v Bratislave predseda Národnej rady SR Andrej Danko.
Brat generálny biskup informoval predsedu NR SR o prípravách našej cirkvi na oslavu 200. výročia narodenia Jozefa Miloslava Hurbana a požiadal ho, keby z titulu svojej funkcie oslovil aj vládu SR, aby rok 2017 bol vyhlásený za Rok Jozefa Miloslava Hurbana. J. M. Hurban - známy evanjelický farár a superintendent - bol aj významnou osobnosťou slovenskej kultúry a slovenského národa: jeden z kodifikátorov spisovného slovenského jazyka, plodný publicista, prozaik, básnik, literárny a cirkevný historik, spoluzakladateľ spolku Tatrín, zakladateľ časopisu Slovenské pohľady na vedy, umenie a literatúru; spolupracoval pri koncipovaní Žiadostí slovenského národa a bol vedúcou osobnosťou Slovenského povstania v rokoch 1848 – 1849; v neskorších rokoch patril k spolutvorcom Memoranda národa slovenského a k spoluzakladateľom Matice slovenskej a Slovenskej národnej strany. Hurban bol i spoluzakladateľom a prvým predsedom Slovenskej národnej rady, čo pripomína jeho busta pri vstupe do priestorov Národnej rady SR.

Brat generálny biskup informoval aj o príprave vedecko-historickej konferencie "Jozef Miloslav Hurban – prínos pre cirkev a národ", ktorá sa bude konať 10. novembra 2016 (v deň narodenia M. Luthera); začiatkom roka 2017 potom vyjde zborník z tejto konferencie. Pán predseda NR SR prisľúbil, že konferencia, ktorej spoluorganizátor by bola aj Národná rada SR, by sa mohla konať v historickej budove Slovenskej národnej rady, ktorá je spätá s osobnosťou J. M. Hurbana.

Na stretnutí hovorili aj o realizácii Pamätníka J. M Hurbana, ktorý má byť vybudovaný v jeho rodisku − Beckove s finančnou podporou Národnej rady SR.

Brat generálny biskup pozval pána predsedu na slávnostné spomienkové služby Božie v Evanjelickom a. v. kostole Beckove, ktoré sa budú konať v nedeľu 19. marca 2017, teda práve v deň 200. výročia narodenia Jozefa Miloslava Hurbana. Pán predseda NR SR vyjadril nádej, že sa bude môcť zúčastniť na týchto službách Božích.