Kurz pre dirigentov ECAV

V dňoch 30. júna – 2. júla 2014 na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK na Bartókovej ulici 8 v Bratislave pripravili členovia Výboru cirkevnej hudby a hymnológie kurz dirigovania pre cirkevných hudobníkov a kantorov ECAV na Slovensku.
Vyučovanie bolo zamerané na hlasovú výchovu, základy dirigovania, techniku zborového dirigovania a dirigovanie zboru v praxi. Odbornými lektormi kurzu boli doc. Elena Šarayová, Mgr. art. Gabriela Bernáthová a Darina Tóthová. Účastníci boli rozdelení do skupín podľa osobných hudobných skúseností. Niektorí kontinuálne pokračovali vo vyučovaní dirigovania a hlasovej výchovy, nadväzujúc na kurz v minulom roku. Začiatočníci získali nové odborné poznatky a po zvládnutí základov techniky dirigovania si vyskúšali aj praktické dirigovanie prinesených piesní a hudobných skladieb.

Účastníci pri stretnutí s jednotlivými lektormi diskutovali o rôznych problémoch, s ktorými sa stretávajú pri kantorskej službe v ECAV. Všetci prítomní dirigenti boli nadšení a veľmi povzbudení do svojej ďalšej služby. Získali nový elán a chuť skvalitňovať cirkevnú hudbu vo svojich cirkevných zboroch.

Na druhý deň sa konala aj diskusia o otázkach cirkevnej hudby a ďalšej činnosti VCHaH s predsedníčkou VCHaH Mgr. art. Katarínou Juríkovou a prítomnými členmi VCHaH. V diskusii zaznela aj požiadavka konania kantorských kurzov viackrát ročne, a to aj na iných miestach Slovenska. Výbor cirkevnej hudby a hymnológie sa pokúsi získať finančné prostriedky určené na ďalšie odborné podujatia a bude snažiť tejto požiadavke vyhovieť.