Konferencia o kresťansko-židovských vzťahoch

V dňoch 10. – 13. júna 2010 sa v Budapešti konala výročná konferencia komisie Svetového luteránskeho zväzu pre skúmanie kresťansko-židovských vzťahov v Európe (Lutherische Europäische Komission Kirche und Judentum, LEKKJ). Našu cirkev na konferencii zastupoval prof. Juraj Bándy.
V LEKKJ je zastúpená väčšina európskych členských cirkví Svetového luteránskeho zväzu. Témou tohoročnej konferencie bol antisemitizmus v strednej a východnej Európe po páde železnej opony. Prípravný výbor pokladal prerokovanie takejto témy za potrebné a aktuálne preto, lebo sa ukázalo, že obnovenie demokracie v strednej a východnej Európe neodstráni automaticky antisemitizmus. V maďarských súvislostiach dostala tému nevítanú aktualitu aj preto, lebo v poslednom čase sa v Maďarsku posilnili politické sily, ktoré sú viac alebo menej otvorene antisemitské. Tieto problémy mali na zreteli aj dve hlavné prednášky, ktoré odzneli na konferencii.

Psychológ Ágoston Schmelowszky prednášal na tému „Psychologické a historické pozadie pravicovo radikálnych hnutí v Maďarsku a vo východnej Európe v 20. storočí“. Poukázal na to, že práve v krízových obdobiach získal pravicový radikalizmus popularitu, lebo ponúkal jednoduché, priamočiare a príťažlivo pôsobiace riešenia na zložité spoločenské problémy.

Historička Regina Fritz, ktorá má maďarský pôvod, ale pôsobí vo Viedni, hovorila na tému „Spomienka na holokaust a antisemitizmus v Maďarsku po roku 1945“. V prednáške ukázala na viacerých príkladoch, prečo sa v čase diktatúry po roku 1945 nedalo celkom vyrovnávať sa so zločinmi, ktoré spáchala predvojnová diktatúra v Maďarsku.

V rámci konferencie odzneli aj príspevky z jednotlivých členských krajín. V súvise s témou konferencie boli v tomto roku referentom vopred zadané aj otázky, pomocou ktorých mali vo svojich referátoch predstaviť situáciu vo svojich krajinách. Otázky sa týkali toho, aké sú dôvody antisemitizmu v postkomunistickej dobe, či je súvislosť medzi nacionalizmom a antisemitizmom, či je súvis medzi udalosťami na Blízkom východe a tzv. novým antisemitizmom v Európe, či má antisemitizmus aj náboženské zložky a čo robia cirkvi v zápase proti antisemitizmu.

Prof. Juraj Bándy sa v referáte za Slovensko opieral o výskumy Inštitútu pre verejné otázky z roku 2004, podľa ktorého je antisemitizmus u nás menší než v Poľsku a Rakúsku, porovnateľný s Maďarskom a o niečo väčší než v Českej republike. Poukázal aj na to, že podľa zmieneného výskumu 49, 7 % opýtaných pokladá transporty Židov do koncentračných táborov za najnegatívnejšiu udalosť našich dejín v 20. storočí (august 1968 je na druhom mieste), a že len 1, 1 % opýtaných tvrdilo, že holokaust nebol.

Na konferencii LEKKJ boli prijaté dva dokumenty. Prvý dokument je určený kresťanom v Maďarsku. Upozorňuje ich na rastúci pravicový extrémizmus v ich krajine a súčasne ich vyzýva, aby boli aktívni v zápase proti predsudkom a prejavom netolerantnosti. Druhý dokument sa týka palestínskych kresťanov a vyzýva tak židov, ako aj kresťanov na podporu projektov, ktoré smerujú k politickým riešeniam v duchu vzájomného rešpektu a bez násilia.