Konferencia o J. M. Hurbanovi 2016

V Zichyho paláci v Bratislave sa 10. novembra 2016 konala vedecko-historická konferencia ECAV na Slovensku pod názvom Jozef Miloslav Hurban – prínos pre cirkev a národ.
Konferenciu pripravil GBÚ ECAV na Slovensku pri príležitosti blížiaceho sa 200. výročia narodenia evanjelického farára a superintendenta J. M. Hurbana, významnej osobnosti našej cirkvi aj nášho národa, ktoré si budeme pripomínať v marci 2017.

Na úvod podujatia zazneli dve piesne v podaní spevokolu Laudate z CZ ECAV Bratislava-Petržalka. Generálny biskup Miloš Klátik, ktorý celú konferenciu viedol a moderoval, poďakoval členom spevokolu, v ktorom spieval počas svojho pôsobenia v ich cirkevnom zbore ako zborový farár.
Privítal vyše osemdesiat účastníkov konferencie, predovšetkým všetkých prednášajúcich, ako aj dištriktuálneho biskupa ZD Milana Krivdu, zástupcu dištriktuálneho dozorcu ZD Slavomíra Hanusku, riaditeľa GBÚ Dušana Vagaského, bývalého generálneho dozorcu Pavla Delingu, prapravnučku J. M. Hurbana MUDr. Vieru Žarnovickú, seniorku Katarínu Hudákovú so skupinou kaplánov, učiteľov z evanjelických cirkevných škôl, študentov Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave a ďalších.

Najprv si prítomní vypočuli prednášku doc. PhDr. Miloša Klátika, PhD., na tému Jozef Miloslav Hurban ako teológ a filozof, ktorá bola spojená s videoprezentáciou. Potom Mgr. Radoslav Hanus, PhD., prednášal o J. M. Hurbanovi ako o zástancovi a zakladateľovi evanjelickej ortodoxnej teológie na území Slovenska v 19. storočí a prof. PhDr. Dalimír Hajko, DrSc., hovoril o radosti zo života v diele J. M. Hurbana.
Po prestávke vystúpil doc. ThDr. Peter Gažík s prednáškou na tému vzťahu J. M. Hurbana a J. G. Fichteho a Mgr. Eva Bachletová, PhD., prednášala na tému pôsobenia J. M. Hurbana v Slovenských pohľadoch. PhDr. Jozef Karlík hovoril na tému Pravde a národu − životné krédo J. M. Hurbana. Mgr. Michaela Kerešová zo Štátneho archívu v Bytči priniesla zaujímavé informácie a fotografie zo života Hurbanovej sestry Terézie, o ktorej málokto vie, že žila so svojou rodinou v dedinke Súľov, ktorú Hurban často navštevoval.

Na záver sa prihovorili prapravnučka J. M. Hurbana MUDr. Viera Žarnovická a bývalý generálny dozorca Pavel Delinga. Riadieľ GBÚ Dušan Vagaský informoval o slávnostiach, ktoré pripravujeme k 200. výročiu narodenia J. M. Hurbana 19. marca 2017.

Do zborníka z konferencie bude zaradená aj prednáška Po stopách J. M. Hurbana a Hurbanovcov v Beckove a na západnom Slovensku od PhDr. Milana Šišmiša, ktorý sa na konferencii nemohol zúčastniť. Zborník by mal vyjsť začiatkom marca 2017.