Konferencia GEKE v Tutzingu

V dňoch 7. – 9. februára 2011 sa v nemeckom Tutzingu konala konferencia rady GEKE na tému „Je čas žiť a čas zomrieť“. Za ECAV na Slovensku sa na nej zúčastnil brat dištriktuálny biskup Slavomír Sabol.
Brat dištriktuálny biskup Slavomír Sabol o konferencii uviedol:
„Stretnutie malo za úlohu vytvoriť dokument, ktorý by bol vyjadrením názoru európskych evanjelických cirkví združených v GEKE na etické otázky spojené s umieraním. Dokument bude určený predovšetkým vedeniam jednotlivých cirkví. Finálny dokument bude zverejnený na webovej stránke GEKE pravdepodobne v máji 2011.
Vývoj medicíny umožňuje udržiavať pri živote ľudí, ktorí by za prirodzených podmienok už dávno zomreli, lebo ich telesné funkcie už nefungujú. Medicínsky sa iba umelo predlžuje čas ich umierania, ktoré je spojené prevažne s veľkými bolesťami. Tým sa to, čo malo byť pomocou pre život, stáva trýzniteľom života.
Dokument sa zaoberá otázkou pasívnej eutanázie. Cirkvi sa rozhodne stavajú proti aktívnej eutanázii, ale zdôrazňujú, že v živote sú situácie, keď by sme mali ľuďom dovoliť zomrieť a medicínsky umelo nepredlžovať ich umieranie. Dokument pomenoval túto problematiku ako „Sterbehilfe = pomoc v umieraní“ a snaží sa ju riešiť z hľadiska teologického, medicínskeho, právneho, sociologického a etického.
Tento dokument chce byť evanjelickým hlasom v európskom kontexte k uvedenej problematike a pomocou pre jednotlivé evanjelické cirkvi v orientácii k danej problematike.“