Konfederácia politických väzňov má 20 rokov

Konfederácia politických väzňov má 20 rokov

V sobotu 6. marca 2010 sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca konalo slávnostné zasadnutie Konfederácie politických väzňov Slovenska pri pri príležitosti 20. výročia jej vzniku boli pamätnými medailami odmenení viacerí jej členovia, medzi nimi aj traja evanjelici.
Na slávnosti privítali zástupcov Konfederácie politických väzňov Českej republiky, ako aj viacerých verejných činiteľov – medzi nimi boli mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku J. E. Andrzej Krawczyk, poslanec NR SR František Mikloško, predseda KDH Ján Figeľ a ďalšie osobnosti. ECAV na Slovensku zastupoval senior Bratislavského seniorátu Boris Mišina a tajomníčka pre mediálnu komunikáciu GBÚ Edita Škodová v zastúpení generálneho biskupa Miloša Klátika.

Občianske združenie Konfederácia politických väzňov Slovenska (KPVS) vzniklo 3. marca 1990. Združuje ľudí, ktorí boli väznení v komunistických väzeniach, ako aj ich rodinných príslušníkov. Na Slovensku bolo za údajné politické zločiny protiprávne odsúdených vyše 70-tisíc občanov – mnohí ťažko pracovali v jáchymovských baniach. V r. 1948 – 1989 bolo popravených, zastrelených alebo umučených 120 nevinných ľudí. Od 1. 3. 2008 je predsedom KPVS Anton Srholec, ktorý na oslavách 20. výročia založenia KPVS predniesol slávnostný prejav.

Z evanjelikov nespravodlivo prenasledovaných režimom a dlhodobo väznených v komunistických väzeniach si pamätnú medailu prevzal Jaroslav Fabok, nespravodlivo väznený bývalý člen Demokratickej strany. Medaily prevzali aj p. Paulinyová, vdova po JUDr. Štefanovi Paulinym, bývalom veľvyslancovi ČSFR a SR v Holandskom kráľovstve, ktorý sa v roku 1999 stal predsedom KPVS; a p. Pavlovová, vdova po evanjelickom farárovi Jánovi Pavlovovi, ktorý bol nespravodlivo odsúdený ako člen skupiny KVAP.

Antológiu Básnici za mrežami zostavenú z básní napísaných vo väzení prezentoval na záver podujatia jej zostavovateľ Rudolf Dobiáš. Aj on má za sebou pohnutý príbeh: ako osemnásťročného ho obvinili z protištátnej činnosti a odsúdili ho na 18 rokov väzenia v Jáchymove. Po ôsmich rokoch ho po amnestii prepustili na slobodu, no i potom sa ťažko prebíjal životom. Po r. 1989 sa začal venovať literárnej tvorbe – píše najmä pre deti, no aj literatúru faktu, kde zachytáva tragické osudy svojej generácie (Svedectvo troch krížov, Zvony a hroby: príbehy z prítmia, Triedni nepriatelia). Je šéfredaktorom časopisu KPVS Naše svedectvo.