KALME zasadala v Budapešti

KALME zasadala v Budapešti

KALME – komunikačná sieť minoritných luteránskych cirkví v Európe (členských cirkví SLZ) – usporiadala zasadnutie za účelom obnovenia siete KALME. Zasadnutie sa konalo v Budapešti od 18. – 19. mája 2016.
Zasadnutie sa skladalo z dvoch častí: 1. časť bola venovaná obnove, strategickému plánu a organizácii sieti KALME, 2. časť bola zameraná na tému utečenci/migranti.

Aktivity siete KALME boli na vyše dva roky zastavené, či už pre zmeny na pozíciách, alebo aj pre časovú zaneprázdnenosť a iné okolnosti, no boli zaznamenané hlasy po obnove a pokračovaní v činnosti siete KALME. Na zasadnutí, ktoré viedla prezidentka KALME Dr. h. c. Praxedis Bouwman, sa teda opätovne zadefinovalo, ako bude vyzerať práca KALME a kam sa bude v budúcnosti orientovať. Bol dohodnutý najbližší termín rokovania – november 2016, keď by sa prípravný výbor KALME mal stretnúť s viceprezidentmi SLZ, a to konkrétne s biskupmi T. Fabinym a F. O. Julym, aby spoločne prerokovali situáciu v KALME.

KALME sa vždy vyznačovala zameraním na aktuálne témy v malých európskych cirkvách. Aj preto sa zasadnutie konalo v Maďarsku. Cirkev v Maďarsku sa nachádza v ťažkej situácii vo vzťahu k sekulárnej vláde ohľadom témy „Utečenci, vitajte!“. O situácii, aká nastala v Maďarsku počas leta 2015, a o aktivitách, ktoré vykonávala a stále koná Evanjelická luteránska diakonia v Maďarsku, hovorili biskup Tamás Fabiny a riaditeľ Evanjelickej diakonie Tibor Hajdú. Ich najnovším dielom je „Integrity House“ – centrum pre utečencov, kde môžu získať základné informácie a rady, ako legálne postupovať pri žiadostiach o azyl. Poskytujú i jazykové kurzy, ale aj priestor na dialógy a tvorivé aktivity, ako kurz varenia a šitia. Ich cieľom je rozšíriť tento domov tak, aby poskytoval aj priestory na ubytovanie a zabezpečenie základnej sociálnej a zdravotnej starostlivosti.

Prostredníctvom služby Skype sa účastníci zasadnutia spojili s Lucom Negrom z Talianska, ktorý rozprával o situácii v Taliansku. Spomínal najmä tragickú udalosť na ostrove Lampedusa, kde zahynuli stovky ľudí pri pokuse o prechod cez Stredozemné more. Hovoril aj o systéme zavedenom na pobreží Libanonu, kde v spolupráci s UNHCR, organizáciou OSN pre utečencov, zaviedli kontrolný systém, ktorý posudzuje ľudí, a následne tých, ktorí sú vyhodnotení ako najviac v núdzi a ohrození zdravia, posiela do Talianska.

Galéria k článku