K 220. výročiu posvätenie chrámu v Opinej

V nedeľu po Vstúpení 20. mája 2012 sa v evanjelickom chráme v Opinej konali slávnostné služby Božie venované 220. výročiu posvätenia chrámu, ako aj 20. výročiu založenia školy pre hluchoslepé deti v Červenici (filiálka CZ Opiná). Kázňou slova Božieho poslúžil generálny biskup Miloš Klátik.
Služby Božie svojím charakterom nadväzovali na medzinárodnú vedeckú konferenciu venovanú problematike hluchoslepoty, ktorá sa konala 18. a 19. mája v Herľanoch. Brat generálny biskup ECAV na Slovensku PhDr. Miloš Klátik, PhD., v kázni pozdravil veriacich pri 220. výročí posvätenia ich chrámu Božieho a poďakoval Pánu Bohu za ich predkov, ktorým záležalo na tom, aby mali tento chrám Boží. Ďalej brat biskup pripomenul, že dnes ďakujú aj za Božie požehnanie pri 20. výročí založenia školy pre hluchoslepé deti v Červenici: „Aj založenie, fungovanie a rozvoj tejto školy hovorí o Božej láske, ktorú Pán vložil do srdca každému, kto s trpezlivosťou, láskou a zodpovednosťou v tejto škole pracuje. Som rád, že táto škola funguje, že funguje ako evanjelická škola, kde sa na postihnuté deti od útleho veku až po dospelosť myslí po všetkých stránkach − po tej telesnej, ale i duchovnej.“

Bohoslužobné zhromaždenie pozdravili bratia: dištriktuálny dozorca VD ECAV na Slovensku Ing. Ján Brozman, senior Košického seniorátu ThDr. PaedDr. Ján Hruška, riaditeľ školy PaedDr. Miloš Kollár a Mgr. Peter Pacák, farár gréckokatolíckej farnosti Rozhanovce. Pozvanie prijali kazatelia zo susedných cirkevných zborov i rodáci z nášho cirkevného zboru, ako aj bratia a sestry z domáceho zboru a susedných zborov. Služby Božie boli vyjadrením vďaky Pánu Bohu za Jeho dobrodenie, ktorým sprevádza svoju cirkev a požehnáva prácu prospešnú pre blížnych.

V sobotu večer brat generálny biskup prezentoval svoju knihu Cestou viery. Na prezentácii sa zúčastnilo najmä veľa mladých ľudí z cirkevného zboru - kniha i prezentácia všetkých zaujala.