Jerzy Samiec novým biskupom v Poľsku

Inštalácia nového biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Poľsku Jerzyho Samieca sa konala 6. januára 2010, na sviatok Zjavenia Krista Pána mudrcom. Slávnostnú inštaláciu vykonal odchádzajúci biskup Janusz Jagucki a spoluinštalujúcim biskupom bol generálny biskup Miloš Klátik.
Jerzyho Samieca zvolila synoda poľskej cirkvi 38 hlasmi zo 63 hlasov na obdobie 10 rokov už 17. októbra 2009. V tom čase pôsobil ako farár v cirkevnom zbore v Gliwiciach a bol predsedom synody.

Jerzy Samiec ukončil teologické štúdium v roku 1988. V Gliwiciach založil Vzdelávaciu evanjelickú spoločnosť, ktorá prevádzkuje spoločnú základnú školu, gymnázium a lýceum, a bol mládežníckym duchovným Katowickej diecézy, neskôr diecéznym duchovným pre misiu a evanjelizáciu, od r. 2003 aj predsedom Spolku farárov a katechétov ECAV v Poľsku. Po zvolení nový biskup vyhlásil, že hlavným cieľom cirkvi je "hlásanie evanjelia rôznymi spôsobmi, o. i. misiou, evanjelizáciou, diakoniou, náboženskou výchovou i kultúrou".

Po slávnosti inštalácie v Kostole Svätej Trojice vo Varšave brat generálny biskup Miloš Klátik mal príležitosť hovoriť okrem iných aj s predsedom Európskeho parlamentu, bývalým poľským premiérom Jerzym Buzekom, ktorý vysoko ohodnotil osobnosť nového poľského biskupa. Pozná ho osobne ako svojho zborového farára v Gliwiciach, a vyzdvihol hlavne jeho prácu s mládežou. Brat generálny biskup pozval oboch predstaviteľov na oslavy 400. výročia konania Žilinskej synody, ktoré budú na prelome júna a júla 2010 v Žiline.