Inštalácia biskupa SCEAV Jana Wacławka

V nedeľu 29. januára 2012 bol v Ev. a. v. chráme v Českom Tešíne uvedený do úradu biskupa Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. Jan Wacławek. Slávnostný akt inštalácie vykonali biskupi Stanislav Piętak, Vladislav Volný, Jerzy Samiec a Miloš Klátik. Inštalačný prejav predniesol emeritný biskup Vladislav Volný. Na slávnosti sa zúčastnili aj dištriktuálni biskupi Milan Krivda a Slavomír Sabol.
Na slávnosti inštalácie sa zúčastnili poprední predstavitelia evanjelických cirkví v Nemecku, Poľsku, Maďarsku, Slovensku, Fínsku, USA, predstavitelia európskych cirkevných organizácií a cirkví združených v Ekumenickej rade cirkví v České republike i zástupcovia Rímskokatolíckej cirkvi, ako aj predstavitelia verejného života a samosprávy.

Biskup Jan Wacławek kázal na text z J 14, 23: „Kdo mě miluje, bude zachovávat mé slovo, a můj Otec ho bude milovat; příjdeme k němu a učiníme si u něho příbytek.“ Počas služieb Božích vystúpili spevácke zbory SCEAV z Bystřice, Návsí, Českého Tešína a kvintet z Třanovíc. Organové skladby zahral Tomáš Waclawek. Počas slávnosti sa konala finančná zbierka pre hladujúcich v Somálsku.

Na záver biskupovi Janovi Wacławkovi blahoželali emeritný arcibiskup Evanjelickej cirkvi vo Fínsku Jukka Paarma, synodný senior a predseda ERC Joel Ruml, biskup Ostravsko-opavskej diecézy Mons. František Václav Lobkowicz, generálny tajomník Martin-Luther-Bund Dr. Rainer Stahl, biskup a viceprezident SLZ Tamas Fabiny a za všetkých veriacich ho pozdravil kurátor Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. Adam Cieślar.

Foto:www.sceav.cz