Hronsek ocenený cenou Fénix 2009

Vyhlásenie súťaže „Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2009“ sa konalo 28. 10. 2010 vo dvorane Ministerstva kultúry a cestovného ruchu SR za účasti ministra kultúry SR Daniela Krajcera, štátnej tajomníčky MK SR, generálnej riaditeľky Pamiatkového úradu SR, zástupcu nadácie SPP a ďalších hostí.
Súťaž bola zameraná na ocenenie obnovy kultúrneho dedičstva na Slovensku. Prihlásilo sa do nej 13 projektov, z toho jediný projekt podali evanjelici – Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Hronsek.

Odborná komisia po posúdení projektov a následnej fyzickej obhliadke navrhla na ocenenie „Fénix – Kultúrna pamiatka roka“ päť projektov. Jedným z nich bol aj evanjelický artikulárny kostol v Hronseku.

Artikulárny kostol v Hronseku prešiel v posledných pätnástich rokoch komplexnou stavebno-technickou rekonštrukciou, ako aj reštaurátorskými prácami na mobiliári kostola. Stavebno-technické práce vykonala firma Jána Huleja z Kremnice, firma Maxa z Banskej Bystrice, reštaurátorské práce realizoval kolektív akad. sochára Jána Filu z Vlkanovej. Odborný stavebný dozor vykonával Ing. Ján Ďurica z Banskej Bystrice, metodický dohľad KPÚ Banská Bystrica – Ing. arch. Ľubomír Farkaš a Mgr. Peter Kajba.

Na oprave kostola sa priebehu rokov finančne podieľali Ministerstvo kultúry – štátny grant Pro Slovakia, v súčasnosti Obnovme si svoj dom, GAW – partnerská pomoc z nemeckých evanjelických cirkví, partnerský seniorát Sulz zo SRN, Biskupský úrad ZD vo Zvolene, Banka Haná, Matica slovenská, Národná banka Slovenska, VÚB – Nadácia „Poklady môjho srdca“, Slovenská sporiteľňa, VÚC Banská Bystrica, Slováci žijúci v USA, obec Hronsek, urbár Hronsek, Witzeman Vlkanová, Obvodný úrad Banská Bystrica, cirkevné zbory ECAV na Slovensku, jednotliví darcovia a členovia cirkevného zboru v Hronseku.

Z úprimného srdca ďakujeme Pánu Bohu, že počas pätnástich rokov otváral možnosti k záchrane nielen architektonického skvostu, ale aj vzácneho svedectva viery našich predkov.

Ocenenie patrí všetkým, ktorí sa pričinili o zachovanie tohto vzácneho diela, ktoré už nie je len národnou kultúrnou pamiatkou, ale od 7. júna 2008 aj pamiatkou zapísanou do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.