Hodnotili hospodárenie centra Ichthys

Vo Veľkom Slavkove sa 5. 3. 2011 zišla správna rada účelového zariadenia Ichthys - medzinárodného evanjelického mládežníckeho centra. Zasadnutie sa začalo čítaním Žalmu 25 a modlitbou, v ktorej sme prosili o Božiu ochranu a odpustenie hriechov.
Na programe rokovania správnej rady bolo hodnotenie a uzatvorenie účtovného roku 2010. Brat riaditeľ Michal Findra predložil účtovnú závierku a daňové priznanie. Správna rada s potešením konštatovala, že systematická práca začína prinášať svoje ovocie. Účelové zariadenie vykázalo za uplynulý rok zisk z hospodárenia vo výške 8 180 €. Aj keď hospodársky výsledok nie je pri takomto type organizácie najpodstatnejší, poteší, lebo dáva šancu pre lepšie napĺňanie svojho poslania aj na poli duchovnom.

Ak informoval riaditeľ, v roku 2010 vyvíjalo účelové zariadenie medzinárodné, celoslovenské, regionálne aj miestne aktivity. Možno sa v ECAV málo vie napríklad aj o tom, že z tohto zariadenia vyšla do „sveta“ Zuzka Kovalčíková, ktorá po ukončení štúdií na Missioncentre v Berlíne dnes pôsobí v ďalekej Afrike ako členka misie v Zambii, kde spolupracuje na jednom poľnohospodárskom projekte. Účelové zariadenie nielen ponúka priestory a zabezpečuje servis pre svojich návštevníkov, ale samo organizuje podujatia, ktoré najmä na seniorálnej úrovni sú už vnímané ako tradičné. Možno v stručnosti aspoň názvy niektorých podujatí – ICE SHOW (venované zimným športom), TALENTFEST (venované hudobno-umeleckému programu), GSS ACTION (volejbalové a futbalové podujatie), KONFITÁBORY (letné tábory pre „konfirmačnú“ mládež), KONFIVÍKENDY (trojdňový víkendový program pre mládež), KONFIDEŇ (jednodňový program)... Každé podujatie je naplnené duchovným slovom, športom, hudbou, informáciami ktoré poučia, povzbudia, potešia, vzdelajú....

V uplynulom roku sa podarilo realizovať aj niektoré investičné zámery. Určite dobre investovanými boli prostriedky získané v rámci projektu Hofnung für Osteuropa z partnerskej Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku. Zateplenie stropu nad hospodárskou časťou a vybudovanie zádveria pri vchode spolu s ďalšími prevádzkovými opatreniami sa prejavili už v roku 2010 výraznými úsporami tepla. A tak namiesto 10-tisíc € z roku 2009 postačovalo na energie vynaložiť v roku 2010 už len niečo vyše 6-tisíc €. Šetrili sa nielen peniaze, ale aj životné prostredie, a tak svojou troškou aj toto opatrenie prinieslo osoh celému Božiemu stvorenstvu.

Atraktivitu zariadenia určite zvýšilo aj novo vybudované viacúčelové ihrisko. Na jeho financovaní sa podieľa cirkev a zo svojej účelovej rezervy uvoľnila čiastku takmer 15-tisíc €. Poďakovanie patrí aj Úradu vlády, odkiaľ bola dotácia vo výške skoro 40-tisíc €. Na diele sa spolupodieľali aj dobrovoľníci z MMEC Ichthys.

Dobrovoľníci sa podieľali aj na ďalšom zveľaďovaní strediska. Mládežníci z Rankoviec, z Košíc a Dolného Kubína pracovali najmä v exteriéri, a práve tam – len čo sa skončí nadvláda zimy – bude treba ďalšie ochotné ruky priložiť k spoločnému dielu.

„Prebývať bude v šťastí a jeho potomstvo zdedí krajinu.“ Ž 25, 13