Grundtvig volá - Zastavme skazu

Grundtvig volá - Zastavme skazu

V CZ ECAV Moravské Lieskové privítali v 4. pôstnu nedeľu vzácneho hosťa – prof. ThDr. Igora Kišša, ktorý tu mal prvú prednášku na pôde CZ, a zároveň aj ECAV na Slovensku v rámci medzinárodného grantového projektu pod záštitou EU: Trvalo sa učiace partnerstvá – Grundtvig.
Po misijnej zvesti Božieho slova na dopoludňajších službách Božích sa popoludní v miestnom evanjelickom chráme Božom konala prednáška na tému Ekologické problémy z teologického pohľadu prof. ThDr. Igora Kišša, významného evanjelického teológa a dlhoročného duchovného pastiera v Bzinciach pod Javorinou. Uviedla ju recitácia básne Igora Kišša Zastavme skazu v podaní Ľubice Kusendovej. V rámci prednášky mali návštevníci možnosť vypočuť si aktuálny pohľad teológie na stav životného prostredia a environmentálne dianie na pôde Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku aj vo svete.

Emeritný profesor systematickej teológie a bývalý dekan EBF UK Igor Kišš načrtol vo svojej prednáške hlavnú príčinu súčasných prejavov zhoršujúcich sa zmien v klíme našej planéty – nezvládnutý technický pokrok a nedostatočná starostlivosť o ochranu životného prostredia. Človek sa tak stal sám škodcom prírody a životného prostredia. Zjavujú sa dokonca prejavy tzv. ekologickej kriminality. Takto najmä v ostatných rokoch vzniká nová etická disciplína, ekologická etika.

Spoločnosť – cirkevná, ale aj neveriaca – si kladie otázku: Čo v tejto situácii ekologického ohrozenia života na našej zemi má, môže a musí urobiť cirkev? Aký má byť postoj pravého kresťana? Aký postoj má zaujať cirkev a kresťania k prostrediu, v ktorom žijú, k ekosfére našej planéty? Niet pochybností, že každý kresťan, každá kresťanská cirkev tu môže urobiť nesmierne veľa. Kresťanské cirkvi totiž dokážu ako jediné prehovoriť do svedomia miliónov ľudí. Dokážu prehovoriť náboženským zdôvodnením morálnych noriem a poukazom k Božej autorite pre ich zachovanie. To je svojím významom a dopadom jedinečné posolstvo, neporovnateľné s obyčajným zdôvodňovaním obdobných morálnych hodnôt na základe humanistickej etiky subjektmi civilného sektora.

Prednášateľ poukázal na teologické dôrazy tejto tematiky: Naše panstvo nad prírodou nemôže znamenať našu bezohľadnosť voči prírode, aj človek je Božím spolupracovníkom pri údržbe stvorenia (všetkého živého i neživého na našej planéte), náš prístup k prírode musí byť vyslovene humánny a našu Zem treba udržiavať ako krásnu rajskú záhradu. Dá sa to vyjadriť i tak, že „človek je korunou Božieho stvorenia“ v oblasti živej prírody a naša Zem je „korunou Božieho stvorenia“ v oblasti neživej prírody. V súlade s myšlienkami učiteľa národov – protestantského teológa, biskupa Jednoty bratskej Jána Ámosa Komenského upozornil profesor Kišš, že samotné slovo „kozmos“ znamená pôvodne vlastne „krásny“ a slovo „mundus“ (svet) je odvodené od slova „čistý“. Preto je úlohou veriacich ľudí starať sa o to, aby náš svet zostal aj pre budúce pokolenia skutočne krásny a čistý.

Galéria k článku