GP schválilo oferu pre obete povodní

Generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku (GP), ktoré bolo zvolané na 4. júna 2010 do Zvolena, sa začalo úvodnou pobožnosťou, ktorou poslúžili brat Daniel Midriak, a modlitbou brata Jána Brozmana.
Do duchovenskej služby sa hlásia 4 študentky piateho ročníka EBF
Pracovná časť rokovania GP sa začala schválením zápisnice z minulého zasadnutia a správou o plnení uznesení. Pravidelným bodom programu býva aj správa o aktivitách predsedníctva ECAV za obdobie od posledného zasadnutia presbyterstva. Aj keď z bohatého programu je ťažké určiť, ktoré sú tie najdôležitejšie, snáď z pohľadu záujmu členov GP možno spomenúť pohovory zboru biskupov ECAV so študentmi piateho ročníka Evanjelickej bohosloveckej fakulty, z ktorých sa 4 hlásia do duchovnej služby, a prijatie pána Vladimíra Mečiara na generálnom biskupskom úrade na jeho vlastnú žiadosť.
Generálny biskup na základe pozvania Evanjelickej cirkvi v Chorvátskej republike mal dve prednášky v Cirkvenici, v Nemecku v Bad Herrenalbe prednášal na tému Diaspora a jej význam pre cirkvi, o organizácii našej cirkvi prednášal študentom odboru teológia so zameraním na riadenie sociálnej práce a prednášku mal aj vo vojenskom útvare v Žiline, kde prednášal príslušníkom Ozbrojených síl 5. pluku špeciálneho určenia. Naša cirkev či už zastúpená generálnym dozorcom alebo generálnym biskupom mala účasť aj na valnom zhromaždení Spolku Martina Rázusa, na 20. sneme Združenia miest a obcí a na dištriktuálnych konventoch Západného i Východného dištriktu.

Posudzovali predaj majetku aj nové investície
GP posudzoval a potvrdil súhlasné stanovisko seniorálneho presbyterstva Litovsko-oravského seniorátu k odpredaju pozemkov Cirkevného zboru Liptovský Mikuláš s tým, že v zmysle platných cirkevnoprávnych predpisov predajnú zmluvu bude posudzovať v konečnom štádiu rokovaní seniorálne presbyterstvo. Naopak, rokovanie o žiadosti na odpredaj nehnuteľností Cirkevného zboru ECAV Bratislava-Rača napriek súhlasu seniorálneho presbyterstva Bratislavského seniorátu prerušil, nakoľko k žiadosti nebol priložený znalecký posudok predávaných nehnuteľností. GP vyslovilo požiadavku, aby sa na rokovanie GP v prípade realizácie predaja dostala aj informácia, na aký účel bol výnos z predaja použitý.

GP rozhodlo o prijatí ponuky, ktorú ECAV dostala z úradu vlády na spolufinancovanie viacúčelového ihriska v účelovom zariadení ECAV v Medzinárodnom mládežníckom evanjelickom centre vo Veľkom Slavkove. Takúto istú ponuku dostal aj Cirkevný zbor Myjava ako zriaďovateľ Cirkevného centra voľného času. Ak všetko dobre dopadne, budeme mať najmä pre našu mládež dve kvalitné ihriská na malý futbal, hádzanú, volejbal...

GP schválilo na návrh správnej rady Fondu ECAV na podporu EBF UK aj investičnú akciu vo výške 58-tisíc €, na zateplenie a opravu fasády teologického domova (internátu) EBF UK.

S budúcim smerovaním investícií, ktoré podporuje Diakonické dielo Evanjelickej cirkvi vo Württembergu v rámci svojho programu Nádej pre východnú Európu, súvisela ďalšia diskusia GP s cieľom, aby budúce projekty predkladané našimi cirkevnými zbormi a diakonickými zariadeniami čo najviac vyhovovali požiadavkám a predstavám darcu. Členovia GP sa dohodli, že do najbližšieho rokovania spracujú návrhy zamerania projektov na budúci rok 2011.

Posledné návrhy zákonov pre rokovanie synodu
Na návrh právneho výboru GP posúdilo a odporučilo synode na schválenie návrh zákonov vypúšťajúce niektoré povinnosti cirkevných zborov v zmysle cirkevného zákona o hospodárení cirkevno-organizačných jednotiek a posledné znenie cirkevného ústavného zákona o voľbách cirkevných predstaviteľov a funkcionárov. Vzalo na vedomie aj informáciu, že právny výbor nemá pripomienky k návrhu zákonov upravujúce vonkajšie symboly ECAV, ako aj postup riešenia pri zosúladení faktického a právneho postavenia účelového zariadenia Biblická škola Martin.

Zabezpečenie osláv 400. výročia Žilinskej synody GP prerokovalo správu o programovom, organizačnom a finančnom zabezpečení osláv 400. výročia Žilinskej synody. Na návrh ústredného organizačného výboru GP schválilo vyhlásenie zbierky počas konania II. evanjelických cirkevných dní v prospech škôl pre hlucho-slepých v Červenici.

GP na návrh predsedníctva ECAV v súvislosti s katastrofálnymi záplavami vyhlásilo celocirkevnú zbierku v prospech cirkevných zborov a ich členov postihnutými povodňami. Zbierka bude trvať nasledujúce dva mesiace.

GP v rámci svojich kompetencii riešilo aj niektoré personálne otázky. Vzalo na vedomie odstúpenie dlhoročnej predsedníčky Revíznej komisie ECAV sestry Márie Záhorcovej a vyslovilo jej poďakovanie za prácu pre cirkev. Zvolilo sestru Vieru Káčerovú za novú predsedníčku Revíznej komisie a komisiu doplnilo o novú členku - Máriu Oráčovú.

GP schválilo návrh predsedníctva ECAV a rozhodlo o udelení Ceny Leonarda Stöckela evanjelickým osobnostiam za ich prínos v oblasti evanjelickej teológie doc. ThDr. Jánovi Grešovi, prof. ThDr. Jurajovi Bándymu a doc. ThDr. Andrejovi Hajdukovi. Ocenenie bude slávnostne odovzdané na službách Božích 31. októbra 2010, ktoré sa budú konať v Bardejove.

Presbyteri svoje rokovanie ukončili modlitbou Jaroslava Ďuriša.

Upozorňujeme čitateľov, že tieto informácie sú zverejňované s cieľom napomôcť otvorenosti a transparentnosti v našej cirkvi. O presnom znení prijatých uznesení budú dotknuté COJ a osoby informované úradným postupom.