Generálny biskup v Trenč. Stankovciach

1. adventná nedeľa 28. 11. 2010 bola v CZ ECAV na Slovensku Trenčianske Stankovce nielen začiatkom nového cirkevného roka a jeho slávnostnej polovice, ale aj významnou nedeľou tým, že pozvanie na služby Božie ako slávnostný kazateľ prijal dôstojný brat generálny biskup Miloš Klátik.
Začiatok nového cirkevného roka bol spojený aj so spomienkou na vzácne 230. výročie prvej písomnej zmienky o odbavovaní služieb Božích na území zboru, keď ešte tunajší chrám nebol postavený, ako aj na 10. výročie posvätenia novej zvonice.

Brata generálneho biskupa v preplnenom chráme privítal brat zborový dozorca Vladimír Filina, ktorý vyjadril radosť o vzácnej návštevy a výnimočnosti chvíle,akou je návšteva generálneho biskupa v zbore. úvodnej časti služieb Božích zaspieval detský spevokol Púpavienky.

Brat generálny biskup vo svojej kázni založenej na stati z proroka Izaiáša povzbudzoval zborové zhromaždenie v tom, aby sme boli ako vrch Sion, aby sme sa nehanbili za svedectvo viery, ale boli jasným znamením tomuto svetu o Božej láske. Áno, je potrebné v našej viere rásť a dosahovať cieľ, ktorý je nám zasľúbený v nebesiach.

V rámci služieb Božích bola prisluhovaná aj sviatosť Večere Pánovej so spoveďou. Odozvou na potrebu načerpania sily a Božieho uistenia o Jeho blízkosti v každom čase zo zvesti Božieho slova bola účasť na Večeri Pánovej,ku ktorej pristúpilo skoro celé chrámové spoločenstvo. Boli to vzácne chvíle pri spoločenstve s naším Spasiteľom a Vykupiteľom a Jeho daroch.

Spolu s domácou sestrou farárkou Jarmilou Petrulovou a jej manželom poslúžil brat generálny biskup aj liturgiou k Večeri Pánovej a na záver služieb Božích udelením Áronovského požehnania. Po hudobnej stránke služby Božie boli sprevádzané hrou na organe a husliach a obohatené aj spevom mládežníckych piesní, ktoré zneli počas distribúcie darov Večere Pánovej v podaní speváčok zborovej kapely Favor.

Prežitie spoločenstva viery pri piesňach, modlitbách a oslave Pána Boha na začiatku príprav očakávania na ten druhý advent Krista za účasti brata generálneho biskupa - to všetko zanechalo v srdciach a mysliach bratov a sestier z nášho cirkevného zboru povzbudenie k vytrvalosti vo viere, ako aj radosť zo vzájomného stretnutia pri Božom slove a sviatostiach.