Generálny biskup u evanjelikov vo Vladivostoku

Brat generálny biskup Miloš Klátik sa v dňoch 9. – 7. 10. 2012 zúčastnil za ECAV na Slovensku na slávnostiach k 20. výročiu obnovenia evanjelického a. v. kostola vo Vladivostoku, ktoré boli súčasťou široko koncipovaných 16. dní nemeckej kultúry vo Vladivostoku.
Slávnosti pod mottom „20 rokov na ceste. Evanjelická cirkev ako miesto stretnutia kultúr“ pripravil miestny cirkevný zbor v spolupráci s Evanjelicko-luteránskou cirkvou na Urale, Sibíri a Ďalekom východe (ELKUSFO − samostatná regionálna cirkev v ázijskej časti Ruska). Biskupom tejto cirkvi je Otto Schaude a propstom je Manfred Brockmann, farár cirkevného zboru vo Vladivostoku.

Kostol apoštola Pavla (Pauluskirche), v ktorom sa stretáva vladivostocký evanjelický cirkevný zbor, je v súčasnosti najstarší kostol vo Vladivostoku. Začali ho reštaurovať pred 20 rokmi pod heslom „Znovuzrodenie Kostola apoštola Pavla – založenie Nemeckého kultúrneho strediska Rusko a Európa“ a jeho oprava je takmer ukončená. Kostol sa nachádza v centre mesta a je otvorený pre všetkých ako duchovné centrum mesta.

Na slávnostiach sa zúčastnili biskupi a ďalší hostia z mnohých cirkví sveta. Brat generálny biskup v nedeľu 30. septembra poslúžil v liturgickej časti na slávnostných hlavných službách Božích v Kostole apoštola Pavla, a to na požiadanie hostiteľov v slovenskom jazyku. Kázňou slova Božieho poslúžil biskup ELKUSFO Otto Schaude.

Brat generálny biskup sa zúčastnil aj na slávnostnom prijatí pozvaných hostí, ktoré sa konalo v Kostole apoštola Pavla, a pozdravil prítomných v mene ECAV na Slovensku, ako aj v mene MLB a Spoločenstva evanjelicko-luteránskych cirkví v Nemecku, ktoré tiež zastupoval. Generálny biskup v pozdrave o. i. uviedol: „Za posledných 20 rokov sa vo vašom cirkevnom zbore určite veľa zmenilo. Jedno však zostáva isté: že evanjelická cirkev pripisuje od začiatku veľký význam vzdelávaniu a výchove. Evanjelický zbor tu bol už od roku 1864 a pred prvou svetovou vojnou sa k nemu hlásilo 4000 obyvateľov Vladivostoku. Stále tu vidieť potrebu a túžbu po spoločenstve. To dosvedčuje predovšetkým vaša práca s deťmi, mládežou, ako aj s dospelými členmi. Evanjelium, radostné posolstvo o získaní veriacich pre Ježiša, vám nie je ľahostajné. Prajem vám do nasledujúcich rokov odvahu, silu do ďalších úloh, ktoré ste si predsavzali, a hojnosť Božieho požehnania.“