Generálny biskup prijal veľvyslanca USA Theodora Sedwicka

Na pôde GBÚ prijal 9. septembra 2011 brat generálny biskup veľvyslanca USA na Slovensku Jeho excelenciu Theodora Sedwicka.
Pán veľvyslanec informoval generálneho biskupa o organizácii spomienkových podujatí organizovaných americkou ambasádou pri príležitosti 10. výročia teroristických útokov (11. septembra) v spolupráci s Bratislavou-Starým Mestom. Toto podujatie by sa malo podľa slov veľvyslanca niesť v duchu pozitívneho odkazu krajín a národov, ktoré pod vplyvom osvety a vďaka odvahe ľudí rúcajú svoje diktátorské režimy a otvárajú sa slobode a demokracii.

Pán veľvyslanec poďakoval za ústretovosť generálneho biskupského úradu, ktorý s myšlienkou pána veľvyslanca uctiť si obete útokov z 11. septembra 2001 symbolickým vyzváňaním zvonov v bratislavských kostoloch oslovil všetky naše cirkevné zbory v Bratislave. A tak naše kostoly v Bratislave, ktoré majú zvony (Petržalka, Rača, Prievoz, Rusovce...) budú 5-minútovým zvonením 11. septembra o 14:45 nášho času (čo predstavuje 8:45 ráno v New Yorku, keď došlo k útoku na prvú vežu Svetového obchodného centra), symbolicky si pripomínať túto smutnú udalosť nedávnej histórie. Pán veľvyslanec vyjadril nádej, že aj inde v ECAV na Slovensku sa cirkevné zbory pripoja k realizácii tejto myšlienky a vyjadria tak spolupatričnosť pri šírení dobrej vôle a humanizmu.

Spomienke na obete útokov budú venované aj služby Božie v nedeľu 11. septembra 2011 v Malom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave v anglickom jazyku. Kázňou slova Božieho poslúži kazateľ Arden Haugh a príhovor k veriacim bude mať aj pán veľvyslanec USA.

V ďalšom rozhovore brat generálny biskup informoval pána veľvyslanca o pripravovaných oslavách 200. výročia narodenia Michala Miloslava Hodžu, evanjelického farára, národného buditeľa, básnika a jedného z kodifikátorov spisovnej slovenčiny. Pán veľvyslanec prejavil vysoké znalosti zo slovenských dejín a s vďakou prijal aj pozvanie brata generálneho biskupa na slávnostné služby Božie, ktoré sa pri príležitosti tohto výročia budú konať Mošovciach 25. septembra.