Generálny biskup pozdravil prezidenta SR

Generálny biskup M. Klátik, generálny dozorca Pavel Delinga a dištriktuálni biskupi M. Krivda a S. Sabol sa 11. januára 2011 zúčastnili na prijatí predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností v SR prezidentom I. Gašparovičom.
Na tradičnom novoročnom stretnutí v Prezidentskom paláci sa okrem predstaviteľov registrovaných cirkví a náboženských spoločností na Slovensku zúčastnil minister kultúry SR Daniel Krajcer, riaditeľ Cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran a ďalší hostia.

Pán prezident zaželal predstaviteľom cirkví a náboženských spoločností veľa síl v ich práci pre spoločnosť a poďakoval im za spoluprácu pri šírení duchovných hodnôt a upevňovaní morálky v krajine. Ocenil aktivity v rámci Roka kresťanskej kultúry 2010 v SR a spomenul blížiace sa 1150. výročie príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu, ktoré si budeme pripomínať v roku 2013. Pán prezident ďalej vyjadril znepokojenie nad teroristickými útokmi proti kresťanom vo svete a ocenil ekumenickú spoluprácu a vzájomnú úctu, ktorá sa uplatňuje medzi cirkvami na Slovensku. Vyzdvihol i aktivity cirkví v sociálnej oblasti a poďakoval predstaviteľom cirkví za ich prácu pre ľudí a celú spoločnosť. Prezident SR vo svojom príhovore venoval veľkú pozornosť aj problémom súčasnej rodiny, ktorá tvorí základ spoločnosti. (Celý príhovor tu.)

V mene kresťanských cirkví združených v Ekumenickej rade cirkví SR, ako aj v mene ECAV na Slovensku pána prezidenta s manželkou pozdravil brat generálny biskup Miloš Klátik. Poďakoval za pozvanie a za záujem o službu kresťanských cirkví, ktorá je zároveň službou pre celú spoločnosť. Pripomenul, že plánovanie života bez Boha je zo zorného uhla večnosti nemúdre e a presvedčenie niektorých ľudí, že všetko je v našich silách, je falošné. Zdôraznil, že „k Ježišovi ako Záchrancovi a Spasiteľovi sveta sa upiera zrak všetkých veriacich aj v roku 2011. Veď kde inde človek nájde istotou, kde nájde bezpečie, ochranu, pomoc, radu a požehnanie v pravý čas, ak nie u Toho, ktorý je včera i dnes, i naveky Ten istý“. Pritom „je potrebné robiť dobre, nezištne, v láske slúžiť všetkým , ktorí potrebujú našu pomoc, statočne pracovať, žiť v pokoji a porozumení“. (Celý príhovor tu.)

Na stretnutí prehovoril aj bratislavský arcibiskup, metropolita Mons. Stanislav Zvolenský ako predstaviteľ Katolíckej cirkvi na Slovensku a Pavol Traubner ako čestný predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v SR.

Pán prezident s manželkou, predstavitelia cirkví a náboženských spoločností a ďalší hostia sa potom v kaplnke Prezidentského paláca zúčastnili na ekumenickej pobožnosti, ktorú viedol predseda Evanjelickej cirkvi metodistickej Robert Zachar, kde odzneli modlitby za Slovensko.

Foto: Marián Garaj