Generálny biskup pokračoval v konzultáciách na ministerstve spravodlivosti

V piatok 13. apríla 2012 sa na Ministerstve spravodlivosti SR uskutočnilo rokovanie generálneho biskupa Miloša Klátika s ministrom spravodlivosti Tomášom Borcom. Na rokovaní sa zúčastnila i štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.
Témou rokovania boli konzultácie k programovému vyhláseniu vlády a témam, ktoré ECAV predložila ako svoj návrh do programového vyhlásenia.

Aj keď väčšina tém, ktoré boli zo strany ECAV navrhnuté do programového vyhlásenia vlády, sú prierezové témy a dotýkajú sa viacerých ministerstiev, na konečnom legislatívnom riešení konkrétneho problému, rozčleneného na niekoľko nadväzujúcich etáp, bude participovať aj Ministerstvo spravodlivosti SR. Generálny biskup v tejto súvislosti požiadal, aby cirkev bola prizývaná do tohto legislatívneho procesu, a ponúkol odborné kapacity ECAV, ktoré by sa mohli v témach, o ktoré má cirkev prioritný záujem, využiť vo vyššej miere ako doteraz.

Minister spravodlivosti sa osobitne zaujímal o prípravu ďalších čiastkových dohôd, ktoré predpokladá základná zmluva medzi štátom a registrovanými cirkvami. Generálny biskup upriamil pozornosť nového vedenia ministerstva na stanovisko našej cirkvi k uplatňovaniu výhrady vo svedomí, kde na rozdiel od iných tém má naša cirkev trochu odlišný názor ako väčšinová cirkev. Táto informácia bola prijatá s neskrývaným záujmom a obe strany sa dohodli, že k tejto téme sa ešte príležitostne vrátia. Pokiaľ ide o novú dohodu o finančnom zabezpečení cirkví, generálny biskup tlmočil už prezentované stanovisko ECAV, že je možné pokračovať aj na spoločnej príprave dohody o ekonomickom zabezpečení cirkví, ale v kontexte dovŕšenia reštitučných požiadaviek cirkví z minulosti a náhrad za oprávnené škody na užívaní majetku štátom alebo verejnoprávnymi inštitúciami. Osobitnú pozornosť a diskusiu vyvolala požiadavka ECAV na ďalšie posilnenie nezávislosti a svojbytnosti cirkví. Na konkrétnych príkladoch bol analyzovaný súčasný stav, kde dochádza ku kolízii cirkevného a civilného práva. Aj keď riešenie tejto témy v občianskej spoločnosti, ktorej charakter určuje naša ústava, je komplikované, minister prisľúbil, že vo všeobecnej formulácii navrhne zahrnúť tento problém do programového vyhlásenia. Konkrétne riešenie však bude treba hľadať v spolupráci cirkevných a štátnych právnikov.

Na záver stretnutia sa generálny biskup ešte vrátil k pôsobeniu evanjelických duchovných v Ozbrojených silách a ozbrojených zložkách SR, kam patria aj väznice. Ocenil, že bývalé vedenie ministerstva spravodlivosti súhlasilo s navýšením počtu duchovných vo väzniciach. Minister spravodlivosti poukázal na pozitívny vplyv duchovných pri prevýchove odsúdených, ale zároveň vysvetľoval potrebu vyrovnať neproporcionalitu vo výške trestu za konkrétne trestné činy.

Minister Borec potvrdil, že podporí rezortných kolegov pri riešení problematiky vážnosti rodiny v dnešnej spoločnosti, pri ochrane ľudí s nízkymi príjmami pred zničujúcim zadlžovaním, boji proti korupcii a čiernej a šedej ekonomike, ako aj pri prijímaní opatrení proti gamblérstvu. Tieto témy, ktoré navrhla ECAV, nie sú v rozpore s tým, čo bude presadzovať nová vláda a on osobne.

Pre www.ecav.sk pripravil Dušan Vagaský, riaditeľ GBÚ 14. 4. 2012.