Generálny biskup na ministerstve zahraničných vecí

V piatok 13. apríla 2012 sa uskutočnilo na Ministerstve zahraničných vecí SR rokovanie generálneho biskupa Miloša Klátika so štátnym tajomníkom ministerstva Petrom Burianom.
Na rokovaní sa zúčastnil aj druhý štátny tajomník Peter Javorčík a ďalší predstavitelia ministerstva. Štátny tajomník Burian na úvod ospravedlnil podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka zo stretnutia, keďže bol v tom čase pracovne vyťažený inými pracovnými povinnosťami.
Témou rokovania boli konzultácie k programovému vyhláseniu vlády a témam, ktoré ECAV predložila ako svoj návrh do programového vyhlásenia.
Ministerstvo zahraničných vecí vysoko oceňuje podiel ECAV na Slovensku v starostlivosti o zahraničných Slovákoch. Aktivity ECAV sú všeobecne známe, a aj keď táto agenda momentálne nespadá do gescie ministerstva, samotné ministerstvo bude sa snažiť riešiť problematiku zahraničných Slovákov tak, aby mohlo účinnejšie participovať na uvedenej téme.
Generálny biskup vysvetlil problematické nastavenie krajanskej politiky, kde od cirkvi sa na jednej strane očakáva aktívne zapojenie sa (v súlade so štátnou koncepciou starostlivosti o zahraničných Slovákov), ale na druhej strane je cirkev vylúčená z akejkoľvek možnosti čerpať finančnú podporu vlastných aktivít v prostredí Slovákov žijúcich v zahraničí. Napriek tomu pripomenul, že ECAV nezávisle od štátu cez svoje kanály a na svoje náklady realizuje pastorálnu starostlivosť o Slovákov žijúcich v zahraničí. Pripomenul III. konferenciu slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, ktorá sa bude konať koncom júna vo Veľkom Krtíši, ako aj následné konanie III. evanjelických dní v Lučenci, ktorých hlavnou témou je práve problematika zahraničných Slovákov.
Druhou oblasťou, kde ECAV a jej predstavitelia výrazne napomáhajú šíreniu dobrého mena Slovenska v zahraničí, je oblasť nadnárodných cirkevných organizácií - predovšetkým Svetového luteránskeho zväzu, kde generálny biskup je členom jeho vrcholového vedenia. Generálny biskup pripomenul, že najmä v turbulentných časoch (ako bola napr. situácia okolo nového jazykového zákona) ECAV prostredníctvom medzinárodných organizácií, ktorých je členom, úspešne vysvetľovala dezinformácie a rôzne - či už úmyselne, alebo neúmyselne šírené nepravdy. Dôležitá je aj oblasť bilaterálnych vzťahov našej cirkvi s ostatnými evanjelickými cirkvami - či už tu v susedstve Slovenska, alebo aj v zámorí. Generálny biskup spomenul ako príklad nedávno podpísanú Partnerskú zmluvu s Evanjelickou cirkvou v Maďarsku, ktorá okrem praktických riešení denného spolužitia evanjelikov na oboch stranách Dunaja má aj určitý preventívny charakter pred zneužitím cirkví v politickej kampani vedenej nacionalistickými silami na jednej alebo druhej strane, a teda prispieva svojím dielom k pokojnému a priateľskému spolužitiu občanov. Podpísanie tejto zmluvu sa stretlo s veľmi pozitívnou reakciou zvlášť v zahraničí, kde sa dostalo uznania obom našim cirkvám.
Štátny tajomník Peter Javorčík sa zaujímal aj o ďalšie témy, ktoré ECAV navrhla do svojich požiadaviek: o sociálnu inklúziu Rómov a o boj proti závislostiam, keďže obe tieto témy rezonujú aj v Európskej politike a sú to celoeurópske témy. Generálny biskup priblížil prácu ECAV s Rómami na konkrétnych príkladoch a poukázal na to, že aj vďaka finančnej podpore nemeckých evanjelických cirkví môže ECAV realizovať niekoľko projektov. Ako problematické však označil financovanie, kde očakával väčšie zaangažovanie sa štátu tam, kde cirkev ponúkla svoje sily. Štátny tajomník vyslovil uznanie ECAV za prácu s Rómami a vyslovil nádej, že novej vláde sa podarí vytvoriť lepšie podmienky pre prepojenie cirkví na štrukturálne fondy Európskej únie, z ktorej by aj táto práca mohla byť významne podporená.
Zo strany ministerstva bolo konštatované, že toto stretnutie by nemalo byť výnimočné, ale mala by sa zachovať určitá pravidelnosť v stretnutiach vedenia ministerstva zahraničných vecí a Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku.

Pre www.ecav.sk pripravil Dušan Vagaský, riaditeľ GBÚ, 14. 4. 2012