Evanjelickí biskupi rokovali vo Viedni

V pondelok 2. marca 2015 sa vo Viedni uskutočnilo zasadnutie, na ktorom sa zúčastnili biskup Evanjelickej cirkvi v Rakúsku Michael Bünker, biskup Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku Frank Otfried July, biskup Evanjelickej cirkvi v Maďarsku Tamás Fabiny a generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.
Iniciátorom stretnutia, ktoré sa konalo v zborovej sieni Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi v Rakúsku v Dorotheergasse, bol krajinský biskup Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku Frank Otfried July. Témou rokovania bol význam diaspory v živote zúčastnených cirkví, život cirkví v jednotlivých krajinách a postavenie cirkví v spoločnosti. Aj keď historicky majú tieto cirkvi spoločný kontext, význam diaspory je pre každú z nich iný. Napríklad v prípade Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku, ktorá má vyše 2,1 milióna členov, konštatovali, že jej vplyv na spoločnosť je oveľa vyšší, ako môže byť pri cirkvách, ktoré sú niekoľkonásobne menšie.

Na rokovaní sa zúčastnil i prof. Karl W. Schwarz, ktorý pôsobí za Evanjelickú cirkev v Rakúsku na rakúskom ministerstve kultúry. Vo svojom príspevku priblížil dôležité témy, ktoré sa týkajú života spoločnosti a cirkví v Rakúsku, ako je napríklad uznanie nových cirkví štátom, problematika cirkevných a štátnych sviatkov či práva veriacich slobodne vyznávať svoju vieru.

Okrem toho biskupi diskutovali aj o podpore misie medzi Rómami a o projektoch, ktoré sú podporované štátom a cirkvami.