ECEN o ochrane Božieho stvorenstva

ECEN o ochrane Božieho stvorenstva

V konferenčnom centre Mennorode neďaleko holandského mestečka Elspeet sa 98 účastníkov protestantských, katolíckych a pravoslávnych cirkví z 22 krajín Európy stretlo na 9. zasadnutí ECEN (Európska kresťanská enviromentálna sieť) s hlavnou témou „Eko-spravodlivosť, rast a nádej“.
Sieť ECEN pracuje od roku 1998, keď sa v pravoslávnej akadémii v českom Vilémove konalo jej zakladajúce zasadnutie. Odvtedy sa zástupcovia členských cirkví a ďalších organizácií stretávajú minimálne raz za dva roky s cieľom diskutovať o otázkach environmentálnej zodpovednosti a udržateľnosti. Potreba týchto konferencií je daná aj skutočnosťou, že v politických debatách je táto téma málo často alebo málo dôrazne diskutovaná. Príkladom je i sklamanie z výsledkom summitu Rio+ 20.

Účastníci konferencie, na ktorej sa za ECAV na Slovensku zúčastnil brat farár Ján Čáby, upozornili na narastajúce napätie medzi stále sa zvyšujúcim ekonomickým rastom a obmedzenými zdrojmi prírody, na ktorých je tento rast závislý. Ľudia v celom svete sú konfrontovaní s nárastom deštrukcie životného prostredia, ktorá má dopad na klimatické zmeny, stratu rozmanitosti živočíšnych a rastlinných druhov či úbytku prírodných zdrojov. Po ekonomickej stránke je väčšina sveta nestabilná a priepasť medzi bohatými a chudobnými je väčšia ako kedykoľvek predtým.

Témy z oblasti teológie, ekonómie či environmentálnej starostlivosti priblížili významní rečníci – profesori Hans Opschoor, člen komisie OSN pre rozvojovú spoluprácu, Hans Diefenbacher z Nemecka, reverend Dave Bookless a rabín Awraham Soetendorp. Rabín Soetendorp vo svojom príhovore zdôraznil potrebu spolupráce pri záchrane a uzdravovaní stvorenia naprieč rôznymi náboženskými tradíciami. Delegáti navštívili aj mieste cirkevné zbory v Holandsku, ktoré sa zapojili do environmentálnych projektov (veterná energia, organická farma a cirkevný zbor s podporou solárnej energie).

Vo svojom záverečnom vyhlásení odporučili cirkvám nasledujúce:
- zapojiť sa do prerodu spoločnosti (v ekologickom slova zmysle), osvojiť si modely prerodu vo svojich vlastných životoch a uplatňovať tieto a podobné iniciatívy vo svojich spoločenstvách
- pokračovať v prijímaní opatrení týkajúcich sa klimatických zmien ako dôležitej súčasti ich agendy
- podporovať ochranu rozmanitosti stvorenstva, vzdelávať seba a ostatných a ochraňovať ohrozené druhy a lokality - vymieňať a osvojovať si nové myšlienky týkajúce sa rôznych schém a opatrení na poli eko-manažmentu
- objavovať bohatosť kresťanskej teológie, ktorá zahŕňa a rešpektuje celosť Božieho stvorenia

V ECAV na Slovensku pracoval niekoľko rokov výbor zaoberajúci sa environmentálnou starostlivosťou pod vedením už nebohého Dr. Jána Dubíniho. V súčasnosti túto oblasť pokrýva najmä iniciatíva brata E. Müllera z württemberskej cirkvi, ktorý inicioval niekoľko stretnutí na pôde biskupského úradu vo Zvolene. Účastníci týchto stretnutí si vymieňali praktické skúsenosti v oblasti šetrenia energií. Evanjelická krajinská cirkev vo Württembersku a Evanjelická luteránska cirkev stredného Nemecka zároveň finančne podporili niekoľko ekologických projektov (Ostrá Lúka, Zvolenská Slatina, Spišská Nová Ves a iné).

V súčasnosti je naša cirkev zapojená do projektu Grundtvig – Učiace sa partnerstvá. Ide o medzinárodný projekt, zameraný na vzdelávanie členov, najmä menších cirkevných zborov, v oblasti trvale udržateľného rozvoja, šetrenia energií, znižovania emisií CO2 a súvisiacich tém. Do projektu sú zapojené partnerské cirkvi z Nemecka, Švédska, Dánska a Lotyšska.

Galéria k článku