Dve podujatia Slovenskej evanjelickej jednoty

Na najlepšie tradície Slovenskej evanjelickej jednoty (SEJ) založenej v r. 1920 v Klenovci budú nadväzovať členovia rovnomenného občianskeho združenia, ktoré u nás pôsobí od roku 2006.
Vyplýva to z výsledkov valného zhromaždenia Slovenskej evanjelickej jednoty a z obsahu nadväznej konferencie s názvom „Evanjelici, hovorme si pravdu“, ktoré sa uskutočnili 26. 10. 2013 v Bratislave za účasti generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika a generálneho dozorcu Imricha Lukáča.

Na poste predsedu OZ SEJ bude aj po valnom zhromaždení pôsobiť Ján Holčík, bývalý generálny dozorca ECAV na Slovensku, ktorý medzi hlavné ciele SEJ označil rozvoj členskej základne OZ v odboroch na úrovni cirkevných zborov, seniorátov i dištriktov ECAV, ale i v tematicky zameraných odboroch, v ktorých - ako ukázali i výsledky ankety - sa budú angažovať i renomovaní odborníci z radov členov ECAV z celého Slovenska s cieľom, aktívne prispievať k napredovaniu evanjelikov ako v duchovnej, tak i vo svetskej oblasti.

Obe podujatia sa niesli v kritickej atmosfére, ktorú ovplyvnil hlavne štatisticky zistený pokles členov ECAV v cirkevných zboroch. Postupy riešenia tohto stavu, vzťahy medzi duchovnými a laikmi, organizačné usporiadanie ECAV na Slovensku, negatívne dopady súčasnej ekonomickej a sociálnej situácie aj na členov tejto cirkvi, vyrovnávanie sa s tieňmi minulosti ECAV v rokoch totality, snaha prispievať k zvyšovaniu kvality života členov tejto cirkvi i ďalších občanov, ako aj iné témy rezonovali v otvorenej diskusii.

V rámci diskusie aj najvyšší súčasní predstavitelia ECAV na Slovensku Miloš Klátik a Imrich Lukáč ocenili doterajšie aktivity OZ SEJ a z ich vyjadrení vyplýva, že spolupráca vedenia ECAV s OZ SEJ bude intenzívnejšia ako doteraz.

Jedným z jej plodov bude i LUTHEROVA LITERA, literárna súťaž pre žiakov a študentov evanjelických základných a stredných škôl, ktorú Slovenská evanjelická jednota avizuje pred významným protestantským sviatkom - Pamiatkou reformácie 31. 10. Aj prostredníctvom podpory kreativity najmladších evanjelikov zvýrazní tak významné reformátorské dielo Martina Luthera.