Dve pamätné tabule v Dačovom Lome

V 3. nedeľu po Sv. Trojici 24. 6. 2012 sme mali v CZ Dačov Lom zborovú slávnosť, na ktorej sme privítali dôstojného brata generálneho biskupa Miloša Klátika, ktorý nám poslúžil zvesťou Božieho slova, a vznešeného brata seniora HOS Miroslava Dubeka, ktorý vykonal posviacku dvoch pamätných tabúľ.
Prvú tabuľu sme venovali všetkým, o ktorých vieme, že pôsobili ako učitelia a kantori v našom cirkevnom zbore od roku 1633 až po rok 1953. Bolo ich celkom 23, z nich deviati skončili púť svojho života medzi nami a boli tu aj pochovaní. Potom sme ešte na škole mali troch učiteľov od roku 1954 až po rok 1978, keď ZDŠ v našej obci bola zrušená. Okrem nich mnohí pôsobili ako pomocní učitelia, veď okolo roku 1900 mala škola skoro 100 žiakov. Spomínali sme na nich v duchu slov z Daniela 12, 3: Ale múdri skvieť sa budú ako blesk oblohy, a tí, ktorí mnohých privádzajú k spravodlivosti, budú ako hviezdy na večné veky. Pamätnú tabuľu sme odhalili v budove bývalej evanjelickej školy. Na slávnosti sa zúčastnili rodinní príslušníci posledného učiteľa a kantora Štefana Valacha, učiteľa Karola Schroma, učiteľa Vladimíra Tomku a posledná učiteľka Zuzana Bobišová.

Druhá pamätná tabuľa je venovaná pamiatke nášho rodáka a farára Juraja Slávika (pri 100. výročí jeho smrti 27. 6. 1912) ako prejav vďaky za jeho mnohú prácu na povznesení našich ľudí, svojich rodákov. K tomu patrilo aj založenie mliekarenského družstva na spracovanie mlieka v roku 1903, pri ktorom bol aj parný kúpeľ – sauna. A práve na toto nás bude upozorňovať táto pamätná tabuľa, ktorá je na budove niekdajšieho mliekarenského spolku. Jeho život najvýstižnejšie charakterizuje nápis na jeho náhrobnom kameni: Cirkev, národ, rodinu, vždy verne miloval. A horlivo za všetkých, pracoval, bojoval! Nuž daj Kriste mu z milosti, korunu spravodlivosti.

Po slávnosti sme pobudli pri spoločnom posedení a tí, ktorí ešte neboli v našom cirkevnom múzeu, mali možnosť si ho prezrieť.