Daniel Krajcer rokoval so zástupcami cirkví

Generálny biskup Miloš Klátik, generálny dozorca Pavel Delinga a dištriktuálny biskup Milan Krivda sa 24. februára 2011 na hrade Červený Kameň zúčastnili na stretnutí ministra kultúry Daniela Krajcera so zástupcami 18 cirkví a náboženských spoločností v SR.
Týmto stretnutím sa začala diskusia o financovaní cirkví, ktorej termín ukončenia nie je stanovený. Minister Krajcer poukázal na to, že súčasné financovanie cirkví sa odvíja od zákona z roku 1949, ktorý označil za komunistickú normu, pričom situácia a spoločnosť sa medzitým posunuli dopredu. Situáciu na Slovensku považuje za špecifickú, preto podľa neho treba hľadať optimálne riešenie na základe spoločného dialógu. Zástupcovia cirkví sa zhodli na tom, že ide o „beh na dlhé trate“, ako novinárom povedal brat generálny biskup Miloš Klátik, a dohodli sa na vytvorení expertnej komisie na prípravu podkladov na vytvorenie platformy pre dialóg.

Brat generálny biskup za našu cirkev deklaroval, že ECAV sa nebráni diskusii na úrovni pracovných odborných skupín, keďže nejde o politickú tému. Zdôraznil, že v rámci riešenia vzťahu cirkvi a štátu sa treba dôkladne venovať aj zmierneniu mnohých krívd, ktoré boli cirkvám v minulosti spôsobené.

Predseda Konferencie katolíckych biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský sa tiež vyjadril, že konečné rozhodnutie pre konkrétny model financovania musí súvisieť aj s posúdením otázky zmiernenia krívd z minulosti. Otvorenie diskusie privítal aj čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Pavel Traubner, ktorý upozornil, že treba postupovať uvážlivo, pretože malé cirkvi by mali veľké problémy prežiť, keby sa odlúčili od štátnej pomoci.

Stretnutie predstaviteľov ministerstva kultúry so zástupcami cirkví a náboženských spoločností na tému financovania cirkví sa bude konať minimálne raz ročne. Expertná skupina ich na ňom oboznámi s výsledkami, ku ktorým dospela na základe rokovaní. Administratívno-technickú časť komisie bude mať na starosti cirkevný odbor ministerstva kultúry. Jednotlivých zástupcov budú delegovať predstavitelia KBS, ERC, Ústredia židovských náboženských obcí, prípadne aj iné cirkvi a náboženské spoločnosti. Ďalšou témou rokovania bola oblasť ochrany kultúrnych pamiatok, kde cirkvi a minister chcú úzko spolupracovať. Minister kultúry povedal, že sakrálne pamiatky sú neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva na Slovensku, preto sa štát musí podieľať na ich ochrane.

Na rokovaní sa dotkli aj blížiaceho sa 1150. výročia príchodu Konštantína a Metoda na naše územie. Minister Krajcer a predstavitelia cirkví sa dohodli na tom, že pri príprave rôznych spomienkových podujatí si budú vzájomne pomáhať.

Pripájame komuniké MK SR zo stretnutia ministra kultúry s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností.

Foto: TK KBS