Cena Leonarda Stöckela za rok 2015

V 1. pôstnu nedeľu 14. februára 2016 na službách Božích v Ev. a. v. chráme Božom v Holíči generálny biskup Miloš Klátik odovzdal Cenu Leonarda Stöckela za rok 2015 bratovi farárovi ThB. Pavlovi Proksovi a sestre PhDr. Jarmile Slezáčkovej.
O udelení Ceny Leonarda Stöckela rozhodlo Generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku na návrh Predsedníctva ECAV na Slovensku na zasadnutí 2. októbra 2015. Cena bola udelená bratovi ThB. Pavlovi Proksovi za celoživotnú prácu v ECAV na Slovensku v oblasti náboženstva a sestre PhDr. Jarmile Slezáčkovej za oblasť kultúry.

Brat generálny biskup v úvode kázne vyjadril radosť, že 1. pôstnu nedeľu môže zasvätiť v holíčskom chráme Božom aj pri milej príležitosti odovzdania Ceny L. Stöckela vzácnym ľuďom, ktorí v pokore pred Pánom Bohom vykonali pre našu cirkev mnoho dobrého. Ocenil horlivosť, úsilie, vytrvalosť a neoblomnosť vo viere brata farára ThB. Pavla Proksu aj sestry PhDr. Jarmily Slezáčkovej a poďakoval im. Ďalej v kázni upozornil, že pôstnou dobou cirkevného roka vstupujeme na cestu nasledovania Pána Ježiša Krista, ktorý trpel a umrel za nás. „Táto cesta kríža je cestou našej spásy, a preto ňou nepohŕdajme. Nedajme sa pomýliť pokúšaním diabla a hriechu. Vezmime svoj kríž a nasledujme Pána Ježiša Krista, aby sme spolu s Ním kráčali touto časnosťou a raz s Ním mohli prísť do slávy Jeho kráľovstva.“

Potom brat generálny biskup oceneným odovzdal Cenu Leonarda Stöckela a zablahoželal im v mene Predsedníctva ECAV na Slovensku. Laureátom zablahoželal aj člen Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku Štefan Ružička, pracovníci generálneho biskupského úradu a početní ďalší veriaci.

Brat farár v. v. Branislav Kolény zo Skalice poďakoval bratovi Pavlovi Proksovi „za krásne duchovné spoločenstvo, ktoré sa vytvorilo v ťažkých podmienkach ateistických útokov vtedajšieho režimu“. Ďalej povedal: „Ty sám si nám ukazoval cestu nepodkupného luteranizmu, v ktorom platí: Hrad prepevný je Pán Boh náš, zbroj výborná i sila.... Ty si skalopevne veril Izaiášovnmu posolstvu: Ale tí, čo očakávajú na Hospodina, nadobúdajú novú silu, aj Pavlovmu vyhláseniu: Všetko môžeme v Kristovi, ktorý ma posilňuje.“

Slávnostné chvíle v holíčskom chráme Božom vhodne doplnila pieseň v podaní domáceho spevokolu.

Za oboch ocenených a ich prácu pre cirkev ďakujeme Pánu Bohu a vyprosujeme pre nich veľa zdravia, síl, Božieho požehnania a života v Božej ochrane.

Foto: Edita Škodová