Biskup ZD na výročných oslavách GAW

V dňoch 12. a 13. mája 2012 sa v severnom Nemecku v meste Blexen pri Severnom mori konali 168. výročné oslavy spolku Gustav-Adolf-Werk. Zúčastnil sa na nich i dištriktuálny biskup Západného dištriktu Milan Krivda.
V sobotu predpoludním sa všetci prítomní stretli u primátora mesta Nordenham, kde cirkevný zbor Blexen patrí. Primátor mesta Hans Francksen, predseda GAW v Oldenburgu Dietrich Schneider a dištriktuálny biskup Milan Krivda prítomných pozdravili a potom nasledoval slávnostný obed.

Na slávnostných službách Božích v Deň matiek v nedeľu 13. mája brat biskup poslúžil kázňou slova Božieho na text Kol. 4, 2 − 6. Prítomní v chráme mohli počuť spievané evanjelium a tiež Áronovské požehnanie, ktoré po slovensky dal brat biskup Krivda.

Po službách Božích sa všetci presunuli do sály, kde ich privítal brat farár Schneider a brat biskup prezentoval Evanjelickú cirkev a. v. na Slovensku, jej život, aktivity, prácu a plány do budúcnosti. Hlavným projektom je výstavba nového kostola v Žiari nad Hronom (Cirkevný zbor ECAV Kremnica), ktorú chce GAW podporiť.

Ďalším bodom programu bol rozhovor so štipendistami GAW študujúcimi na Teologickej fakulte Univerzity v Lipsku: Anelise Knüppe z Brazílie a Milan Bartko zo Slovenska. Študenti porovnali svoje štúdium na domácich univerzitách so štúdiom v Nemecku a porovnali aj svoje cirkvi v Brazílii a na Slovensku s Evanjelicko-luteránskou cirkvou v Nemecku. Nakoniec si spoločne zaspievali pieseň „Hľadajte najprv kráľovstvo Božie“ po grécky, portugalsky, slovensky a nemecky.

Prácu žien v GAW predstavila sestra Rita Beutin. V súčasnosti sa ženy GAW aktívne podieľajú na aktivitách v Slovinsku a Grécku.

Slávnosť bola obohatená aj detským spevokolom z cirkevného zboru Blexen, ktorého dirigent Johannes Kirchberg je i zborovým kantorom. Po bohatom programe a zaujímavých informáciách hostia zotrvali v priateľských rozhovoroch.

Zaujímavosťou z histórie, ktorá spája cirkevný zbor Blexen so Slovenskom, je to, že práve tu pôsobil zborový farár zo Skalice Štefan Dubravius. Bolo to obdobie v rokoch 1701 – 1730, keď severná časť dnešného Nemecka patrila Dánsku.

Foto: Milan Penička