Biblicko-rekreačný týždeň MoS ECAV 2015

Modlitebné spoločenstvo ECAV pripravilo v poradí už 17. ročník biblicko-rekreačného týždňa v Herľanoch, okres Košice-okolie, v termíne 12. – 16. 10. 2015. Teologická téma „Zákon a evanjelium“ vzišla z pravidelných ankiet robených v minulých ročníkoch.
Program bol rozdelený tak, aby boli všetky prednášky systematicky odlišné.

Prvá, biblická, s názvom „Zákon ako šanca pre Izrael a svet“ (v podaní richvaldského farára Mareka Cingeľa) vychádzala z Biblie a z historických faktov. Pomerne náročná, hlboko spracovaná uviedla účastníkov do problematiky tvorby svetových zákonov, predstavila mojžišovský zákon, ako aj rôzne názory súčasnej teológie na jej pôvod. V mnohom bola vysvetlením židovských pojmov a liturgických zvykov. V diskusii zazneli otázky o opovážlivom znevažovaní Božieho mena, o postojoch mesiánskych židov a o poradí Božích prikázaní.

Druhá prednáška s nosným názvom celého týždňa „Zákon a evanjelium“ (prednášal Miloš Klátik, generálny biskup ECAV) bola zase dogmatická. Brat generálny biskup poukázal na Lutherovo učenie o trojakom používaní zákona, ako aj o správnom nasmerovaní evanjelia. Hovoril aj o praxi našej cirkvi pri výchove budúcich farárov v kázaní a správnom pomere zákona a evanjelia v kázňach. V diskusii zazneli otázky o lacnej milosti (Bonhoeffer), ale aj z inej témy – o odluke cirkvi od štátu, o rôznych postojoch k modlitbe, dokonca aj u farárov.

Tretia prednáška „Hodnota prikázaní pre človeka vtedy a dnes“ (Daniela Mikušová, farárka v Liptovskom Petre) mala zas etický charakter a zameriavala sa na naše konkrétne postoje vychádzajúce z Božieho zákona. Sestra farárka najmä na základe jednotlivých prikázaní rozobrala, čo dáva aj čo požaduje zákon. Diskusia doplnila tému o otázky o správnosti učenia sa iba skrátených foriem Božích prikázaní, o prehnanom uprednostňovaní detí, o evanjelickom učení o antikoncepcii, o pomere kázania zákona a evanjelia a usmerňovaní ľudí pri hriechoch.

Štvrtá prednáška „Evanjelium – cesta pre človeka“ (Samuel Linkesch, farár v Košiciach) vyústila do praktickej výzvy pre účastníkov do života. Na základe Lutherovho obrazu húsenice zovretej v ohni, ktorá sa môže zachrániť iba cudzou pomocou zvonku (zhora), pozval účastníkov k nádeji v milosť ukrytú práve v Božom zásahu zhora. V diskusii zazneli poznámky o účinkoch Božieho slova na srdce, bez ktorého zmena živote nenastane, otázky o tzv. radikálnej milosti v niektorých cirkevných spoločenstvách a o deťoch, ktoré aj v kresťanských rodinách padajú do hriechov a odchádzajú od viery.

Prednášky doplnili aj dva semináre:
1. Počuť Božie odpovede – brat Mikuláš Lipták z Kežmarku: seminár bol plný svedectiev o Božích odpovediach najprv z Božieho slova, potom aj zo života známych kresťanských osobností, napokon doplnený vlastným svedectvom viery vedúceho seminára, ako aj svedectvami ostatných prítomných.

2. Ako sa orientovať v dnešnom svete? – sestra Dr. Ľubica Šťastná sa zamerala najmä na psychologickú pomoc a vysvetlenie problémov života v tomto rýchlom, uponáhľanom svete.

Pri ranných a večerných pobožnostiach poslúžili títo bratia a sestry: Jaroslav Hrehor (2M 9, 34 a Žid 12, 15), miestny zborový dozorca, Emil Kroczek z Českej republiky (Ž 119, 2), Jaroslav Petro (Mt 5, 6), farár z Obišoviec, Martin Vargovčák (Job 1, 20 – 22), farár z Vranova, Igor Simon (R 3, 23 – 24), zborový dozorca z Košíc-Terasy a Monika Beňová (1Tes 5, 17), miestna farárka. Pri pobožnostiach boli predstavené k modlitbám cirkevné zbory (podľa Tesnej brány): Malé Zlievce, Málinec, Marhaň, Martin a Martin-Záturčie. Modlitebné skupinky v utorok viedli sestra Daniela Mikušová a Jana Madudová.

Stredajšie služby Božie v Rankovciach doplnili programom tri spevokoly – dva domáce a „MoS-herliansky“ v počte 16 speváčok pod vedením M. Beňovej; kázal Radoslav Grega, farár z Opinej, na text Mt 13, 44 – 46 o poklade a perle, o obrovskej hodnote Božieho kráľovstva pre náš život.

Sviatosť Večere Pánovej bola prislúžená vo štvrtok ráno pred celodenným programom, v príhovore na základe textu 1Kron 21, 13 o Dávidovi a jeho úzkosti, ktorú zažíval po tom, ako bol napomenutý pre nesprávne vykonané sčítanie ľudu. Prítomných k vyznaniu hriechov pripravil Ján Hruška, senior Košického seniorátu.

Ako každý rok, aj tento raz účastníci zložili zbierku pre zvolený cieľ – organizáciu, ktorá sa venuje dlhoročne azylantom a utečencom prichádzajúcim aj do našej krajiny – OZ ETP Slovensko. Táto organizácia vedie evakuačné tranzitné centrum v Humennom a má skúsenosť už s takmer tisíckou azylantov. V zbierke sa vyzbieralo 430,45 €.

Prihlásených bolo spolu 50 účastníkov, na prednáškach bolo najviac 64 účastníkov.

Nahrávky prednášok a seminárov si budete môcť vypočuť na webovej stránke Modlitebného spoločenstva ECAV www.modlitby.sk.