Aktív dozorcov ECAV na Slovensku

Dňa 27. júna 2015 sa v priestoroch učebno-výcvikového zariadenia Technickej univerzity v Košiciach v Herľanoch konalo stretnutie dozorcov ECAV na Slovensku, ktoré inicioval generálny dozorca doc. MUDr. Imrich Lukáč, CSc., s cieľom povzbudiť v práci dozorcov našej cirkvi.
V úvodnom príhovore brat generálny dozorca poznamenal, že dozorcovia sa doteraz takto aktívne nestretávali a navzájom sa nepoznali. Zdôraznil, že byť dozorcom, pracovníkom v cirkvi, je milosťou od Pána Boha slúžiť na Jeho vinici, spoločne sa stretávať, diskutovať a hľadať optimálne riešenia pre prácu v jednotlivých cirkevných zboroch. Predstavil program stretnutia, na ktorom sa bude diskutovať na témy:
1. Miesto neordinovaných v cirkvi – Miloš Klátik
2. Spoločenstvo evanjelickej mládeže (SEM) – Vladimír Maťaš
3. Odluka financovania od štátu – Dušan Vagaský
4. Efektívne využívanie cirkevného majetku – Jaroslav Mervart

Na úvod sa konala ešte krátka pobožnosť, ktorú mal brat generálny biskup Miloš Klátik. Za základ duchovného príhovoru si zvolil text z Listu Filipským 1, 3 – 6 a 9 – 11.

Prvú prednášku na tému miesto neordinovaných v cirkevnom zbore mal generálny biskup M. Klátik, ktorý sa venoval problematike všeobecného kňazstva a zodpovednosti všetkých nás za život v našich cirkevných zboroch.

Druhú prednášku mal predseda Spoločenstva evanjelickej mládeže V. Maťaš, ktorý na základe spoločného zamýšľanie sa v SEM-e informoval o tom, ako samých seba vnímajú mladí, aké majú problémy, ako a čím si vedia pokaziť život a ako a čo im vieme my ako cirkev ponúknuť. Hovoril aj o postupe, ako pracovať na základe textu z Evanjelia Jána 10 o Dobrom pastierovi, ktorý sa často aplikuje na farárov. Na základe už spomínaného učenia o všeobecnom kňazstve by sme mali tento text aplikovať na každého jedného pracovníka v cirkvi, na všetkých nás.

V treťom bloku odznela prednáška riaditeľa GBÚ Dušana Vagaského na tému odluky financovania cirkví od štátu. Predstavil materiál, ktorý vypracoval spolu s Komisiou pre prípravu ekonomickej samostatnosti ECAV na Slovensku pre synodu, a zdôraznil, že je najvyšší čas - vzhľadom na avizovanú odluku financovania cirkví od štátu - prijať opatrenia na zabezpečenie financovania duchovných slúžiacich v cirkevných zboroch.

Posledným bodom programu bola prednáška Jaroslava Mervarta na tému efektívneho využívania cirkevného majetku. Poukázal na fakt, že medzi cirkevnými zbormi je veľká nerovnomernosť, preto treba myslieť na princíp solidarity. Taktiež musia byť tiež jasne určené pravidlá, ktoré zároveň zabezpečia dobré vzťahy, musí byť zabezpečená transparentnosť, aby bolo možné všetko kontrolovať. Treba si položiť aj otázku, čo chceme zveľaďovať: či majetok cirkevného zboru, či školstvo, diakoniu, majetok cirkvi, prácu s mládežou atď. Nemôžeme presne vedieť, čo nastane po voľbách a čo to urobí so systémom ECAV najmä ohľadom zmeny financovania. Vieme však, že chceme nastaviť mechanizmus pomoci malým zborom. Dnes ich vieme financovať, ale je otázka, ako to bude v budúcnosti. Už teraz je potrebná zmena zmýšľania, pomenovanie problémov a vzájomná spolupráca.