Aby jazva po liečbe nezostala škaredá. Z aktívu o vnútorných vzťahoch v ECAV

Aby jazva po liečbe nezostala škaredá.  Z aktívu o vnútorných vzťahoch v ECAV

V sobotu 8. júna 2013 o 10.00 hod. sa v aule Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave uskutočnil pracovný aktív na tému Vnútorné vzťahy v ECAV, ktorý zvolalo Predsedníctvo ECAV na Slovensku.
Úvodnú pobožnosť mal brat prodekan EBF UK Dávid Benka, ktorý vo svojom duchovnom príhovore zdôraznil potrebu spoločne a v pokoji hľadať riešenia, ktoré budú slúžiť na budovanie našej cirkvi na radosť nášho Trojjediného Pána Boha. Jeho myšlienky podčiarkli aj vybrané piesne: Oslávme Pána a Boh náš je Bohom lásky, priateľom svornosti.

Z poverenia Predsedníctva ECAV aktív otvoril a moderoval riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský. Pripomenul, že v uplynulých mesiacoch sa uskutočnili už tri podobné stretnutia, a to na témy Diakonia, Školstvo a Mládež, ktorým ešte v minulom roku predchádzal aktív na tému Reštrukturalizácia. Témy na tento aktív predsedníctvo dopredu neurčilo, pretože, ako povedal v úvodnom slove, každý, kto na aktív prišiel, si doniesol so sebou tú svoju tému, ktorú považuje za dôležitú. Predsedníctvo je otvorené diskutovať na akúkoľvek tému, vysvetľovať akýkoľvek problém a argumentovať ktorékoľvek svoje rozhodnutie, ktoré v cirkvi a jej cirkevnoorganizačných jednotkách rezonuje, nekladie žiadne obmedzenia a žiadne požiadavky s výnimkou jedinej – aby sa diskutovalo kultúrne a kultivovane.

Generálny dozorca Imrich Lukáč na úvod uviedol, že cieľom tohto pracovného aktívu je dať účastníkom priestor na vyslovenie názorov a vyjadrenie problémov, ale najmä ide o to, aby sme spoločne hľadali také spôsoby vzájomnej komunikácie, aby sme si vzájomne neubližovali, aby sme problémy vnútri cirkvi nepremietali do okolitého sveta. Zdôraznil, že cieľom aktívu nie je označovať alebo akokoľvek pranierovať „vinníkov“, ale hľadať príčiny rozporov, hľadať postupy, ako im predchádzať, a ak už vzniknú, potom hľadať spôsoby, ako ich riešiť - pokojne a rozvážne, ako sa na Božie deti patrí.

Po úvodných slovách brata generálneho dozorcu nasledovala bohatá a plodná diskusia, ktorá - s prestávkou na obed - trvala až do tretej hodiny popoludní. Vystúpili bývalí generálni dozorcovia ECAV Ján Holčík a Pavel Delinga, dištriktuálni dozorcovia Ján Brozman a Vladimír Daniš, senior Miroslav Dubek, viacerí seniorálni dozorcovia a seniorálne dozorkyne, ako aj početní bratia a sestry z cirkevných zborov z celého Slovenska. Prínosom bolo aj vystúpenie Mojmíra Benžu z CZ ECAV Bratislava Staré Mesto, ktorý pomocou videoprezentácie priblížil demografické analýzy počtu členov ECAV v 20. storočí a na začiatku 21. storočia. Tieto analýzy poukázali na postupný úbytok členov i cirkevných zborov a ich starnutie, preto je veľmi dôležité zamyslieť sa nad tým, akým spôsobom nastúpiť na cestu progresu. A ako odznievalo často v diskusii, nejde len o úbytok členstva, ale aj o úbytok mravov - veľká zodpovednosť tu leží na našich farároch, preto ich treba podporiť a povzbudiť, aby boli prísnejší na svojich cirkevníkov.

Na záver celý aktív a niektoré podnety z diskusných príspevkov postupne zhodnotil generálny dozorca a generálny biskup. Generálny dozorca vyzval všetkých, aby sme v kultivovanej diskusii riešili problémy, rozdielne názory a rozpory v cirkvi, aby sme liečili tieto naše choroby a neduhy, ale aby sme postupovali pri tejto liečbe tak, aby na duši nášho blížneho po vyliečení „nezostala škaredá jazva“.

Generálny biskup napokon poďakoval všetkým, ktorí na aktív prišli z rôznych kútov Slovenska, a po záverečnej modlitbe brata farára Jozefa Grexu dal prítomným požehnanie.

Viac sa dočítate v Evanjelickom posle spod Tatier.