Ďakovné služby Božie k jubileu generálneho biskupa ECAV

Ďakovné služby Božie pri príležitosti životného jubilea generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) Miloša Klátika konali sa 11. septembra 2013 v Evanjelickom chráme Svätej Trojice v Bratislave-Petržalke. Zúčastnili sa na nich predstavitelia ECAV a iných cirkví a náboženských spoločností v SR, štátnej správy a samosprávy, ako aj biskupi zo zahraničia, predstavitelia Svetového luteránskeho zväzu (SLZ) a ďalší hostia.
Zástupca generálneho biskupa ECAV, biskup Západného dištriktu cirkvi Milan Krivda v kázni okrem iného vyzdvihol dlhoročné pôsobenie Miloša Klátika v Cirkevnom zbore ECAV v Bratislave-Petržalke, kde sa spolu s ďalšími zaslúžil o vybudovanie evanjelického chrámu a zborového centra na Strečnianskej ulici, ako aj o založenie Cirkevnej materskej školy Dr. Filipa Melanchtona a Cirkevnej základnej školy a Evanjelického gymnázia Dr. Martina Luthera v Bratislave. Vyzdvihol takisto jeho pôsobenie na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského (EBF UK) i v ďalších funkciách doma a v zahraničí, v oblasti ekumenizmu, ako aj jeho publikačnú činnosť, spoluautorstvo či autorstvo pri tvorbe učebníc náboženstva pre základné školy a vysokoškolských učebných textov.

V mene Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku vystúpil s príhovorom predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský. Vyzdvihol úsilie generálneho biskupa ECAV a predsedu Ekumenickej rady cirkví v SR (ERC SR) Miloša Klátika v oblasti ekumenického hnutia, osobitne smerom ku katolíckej cirkvi. Poďakoval mu za jeho otvorenosť a hľadanie nových foriem spolupráce. Zúčastnil sa aj spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Pozdravné príhovory ďalej predniesli a generálnemu biskupovi ECAV k 50. narodeninám zagratulovali podpredseda ERC SR, biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku László Fazekas, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZ ŽNO) v SR Igor Rintel, podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ, predstavitelia CZ ECAV Bratislava-Petržalka, zástupcovia farárskych spolkov zo Slovenska a zo zahraničia a ďalší.

Spomedzi početných zahraničných hostí počas služieb Božích vystúpil viceprezident Svetového luteránskeho zväzu, biskup Württemberskej evanjelickej cirkvi v Nemecku Frank Otfried July, predstaviteľ Spojených evanjelických luteránskych cirkví v Spolkovej republike Nemecko Norbert Denecke z Hannoveru, superintendent Evanjelickej cirkvi a. v. v Rakúsku Paul Weiland, biskup Evanjelickej cirkvi a. v. v Poľsku Jerzy Samiec, predstaviteľ Ekumenickej rady cirkví v Českej republike, patriarcha Cirkvi československej husitskej Tomáš Butta.