Zo zasadnutia Spoločnosti cirkevnej hudby

Na podnet sestry Ivany Sabanošovej, M.S.M., uverejňujeme správu TK KBS z 10. augusta 2012 k problematike cirkevnej hudby na Slovensku.
Problematika uplatnenia profesionálnych cirkevných hudobníkov s cieľom pozdvihnutia úrovne cirkevnej hudby na Slovensku bola obsahom plenárneho zasadnutia Spoločnosti cirkevnej hudby, ktoré sa uskutočnilo v utorok 7. augusta 2012 v Kláštore Spoločnosti Ježišovej v Trnave.Išlo o tretie riadne stretnutie v tomto roku.

Spoločnosť cirkevnej hudby bola poverená pripraviť projekt, ktorý sa venuje organizácii a uplatneniu profesionálnych cirkevných hudobníkov na Slovensku. Vyplýva to z predbežných konzultácií s biskupmi jednotlivých diecéz Slovenska, s generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania a po predstavení idey projektu na 69. plenárnom zasadaní KBS, ktoré sa uskutočnilo v júni 2011. Spoločnosť pracuje na tomto projekte, ktorý ma za cieľ profesionalizáciu a zvyšovanie odbornej a umeleckej úrovne cirkevnej hudby v Rímskokatolíckej a rovnako aj v Evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania. Nakoľko ide o zložitú problematiku, na jej riešenie je potrebný dlhší čas a mnoho diskusií s ďalšími organizáciami, ktorých sa problematika dotýka. Ide o štátne a cirkevné inštitúcie vzdelávajúce cirkevných hudobníkov, odborné fóra, zástupcov jednotlivých cirkví a štátnej správy. Po finalizácii projektu, ktorá by sa mala uskutočniť v najbližších dňoch, poskytne Spoločnosť cirkevnej hudby materiál KBS a Zboru biskupov ECAV na ďalšie spracovanie.

Spoločnosť cirkevnej hudby vznikla v roku 2004 ako združenie profesionálnych hudobníkov, ktorých cieľom je pomoc pri obnove cirkevnohudobných tradícií a povznesenie úrovne cirkevnej hudby na Slovensku. Po revitalizácii a skonkretizovaní cieľov Spoločnosť v súčasnom zložení funguje od jari 2011. Vedenia sa ujal absolvent odboru Cirkevnej hudby a historických klávesových nástrojov na hudobnej univerzite v Stuttgarte a teológie na Teologickej fakulte TU v Bratislave Ľuboš Ihring.
Evanjelickú cirkev a. v. vo vedení zastupuje Ivana Sabanošová, M.S.M., absolventka odboru cirkevná hudba na St. Olaf College v Northfield, MN a odboru sakrálna hudba na Luther Seminary, St. Paul, MN, USA. Sabanošová je koordinátorkou VCHaH v Košickom senioráte, ako aj kantorkou-dirigentkou pre Bratislavský medzinárodný zbor a Bratislavský cirkevný zbor - dcérocirkev Konventná. Ďalej pôsobí ako zbormajsterka Mužského speváckeho zboru v CZ Záriečie (TUS) a externý pedagóg zborového dirigovanie v odbore cirkevná hudba na Štátnom konzervatóriu v Bratislave.
V Spoločnosti cirkevnej hudby spolupracujú cirkevní hudobníci, organisti, dirigenti, pedagógovia, muzikológovia, organológovia, teológovia a duchovní z celého Slovenska. V Trnave sa zišli 10 členovia SCH.