Pohrebná rozlúčka s bratom farárom ThMgr. Vincentom Blažkom

Vo veku 85 rokov zomrel 12. mája 2016 evanjelický farár, básnik a výtvarník Vincent Blažko. Pohrebná rozlúčka so zosnulým kňazom sa konala 17. mája v Ev. a. v. chráme Božom v Poprade-Veľkej. Kázňou slova Božieho sa prihovoril biskup VD Slavomír Sabol. Život Vincenta Blažka pripomenul popradský farár Libor Bednár, ktorý prečítal aj odobierku.

Vincent Blažko sa narodil 17. 1. 1931 v Súľove. Po maturite na žilinskom gymnáziu študoval na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte v Bratislave a v roku 1954 bol vysvätený za evanjelického slova Božieho kazateľa v Modre. Ako kaplán pôsobil v Pozdišovciach a Prešove, bol farárom v Košeci, Dačovom Lome a najdlhšie v Poprade-Veľkej (1970 – 1993). V rokoch 1969 – 1978 bol členom redakčnej rady Evanjelického posla spod Tatier, viedol rubriku pre deti a mládež Poslíček, prispieval do cirkevných časopisov a kalendárov. V rokoch 1989 – 1992 bol generálnym presbyterom ECAV a v rokoch 1990 – 1992 pôsobil ako poslanec v Slovenskej národnej rade; za poslanca ho zvolili v prvých slobodných voľbách za popradský región. Spolu so svojou manželkou Erikou, organistkou a dirigentkou spevokolu v Poprade-Veľkej, organizovali počas totality v popradskom kostole koncerty, známe ako Trojičné nešpory. Jeho piesne možno nájsť v Evanjelickom spevníku i vo Funebráli.

Vincent Blažko bol známy aj svojou básnickou, literárnou a výtvarnou tvorbou. Usporiadal osem výstav svojich obrazov a koláží. Namaľoval vyše 250 diel, takmer všetky porozdával a venoval cirkvi. Jeho obrazy, koláže, polointarzie aj plastiky zdobia mnohé kostoly a zborové siene, napríklad v Pozdišovciach, Mojmírovciach, Slovenskej Vsi, Súľove, Hronseku, Chminianskych Jakubovanoch a mnohých ďalších. Najväčšia zbierka jeho obrazov je inštalovaná v evanjelickom materskom centre Jochebed v Rožňave.

Pestrá bola i jeho literárna tvorba. V roku 1991 vydal knižku úvah a modlitieb pre nemocných a trpiacich Trpezlivosť a nádej. V tom istom roku spolupracoval na vydaní antológie básní evanjelických autorov za posledných 40 rokov Nad obzor. V roku 1997 vydal zbierku básní Z výšin a hĺbok. V roku 2007 vyšli tri jeho práce: zbierka príležitostných pobožností Pamätné chvíle života, pobožnosti pre pacientov Božie potešenie v chorobe a trápení a ilustrované životopisy Martina Luthera a Ježiša Krista s názvom Dva požehnané životy.

V roku 2010 vydala Nadácia J. A. Komenského jeho zbierku básní Smerovanie, ilustrovanú akademickým maliarom Stanom Lajdom. V samizdate vydal aj Poviedkovú mozaiku – krátke poviedky a príbehy veselé i vážne, v rukopise je Zbierka modlitieb podľa cirkevného roka, Zbierka piesní – upravených z Evanjelického spevníka aj nových. Svoje posledné diela Ovocie z hrivien a Obilnica požehnania vydal v malom množstve vo vlastnom náklade. Sú bohato ilustrované jeho vlastnými kolážami a autor v nich vyjadruje svoju vďačnosť Božej milosti za osobné obdarovanie.

Vincent Blažko žil až do svojej smrti s manželkou Erikou v Poprade. V roku 1996 mu za literárnu tvorbu, duchovnú a obetavú starostlivosť o obyvateľov mesta udelili Cenu mesta Poprad.