Stretnutie Trojpartnerstva v Erfurte

V dňoch 14. − 15. marca 2012 sa v nemeckom Erfurte konalo stretnutie Stáleho výboru Trojpartnerstva, t. j. zástupcov cirkvi, diakonie a synody troch partnerov − zo Slovenska a z nemeckých krajinských cirkví Württemberska a Stredného Nemecka.
Za ECAV na Slovensku sa na stretnutí zúčastnili generálny biskup Miloš Klátik a predseda ZED Jaroslav Matys a za Evanjelickú diakoniu ECAV na Slovensku zástupca riaditeľa Ján Gasper a vedúci referátu osobitnej pomoci a medzinárodnej práce Radoslav Gajdoš.

Začiatok rokovania bol venovaný sumarizácii práce spojenej s 20. výročím znovuzaloženia Evanjelickej diakonie na Slovensku a so študijnými dňami, ktoré boli venované spolupráci diakonie a cirkvi. Ďalej sa hovorilo o štruktúre Trojpartnerstva, príprave študijných dní v roku 2012 a predbežne aj o dátume ich konania a téme na rok 2013.

Brat generálny biskup Miloš Klátik dal do pozornosti udalosti najbližších mesiacov na Slovensku, ako sú III. evanjelické cirkevné dni či Medzinárodná vedecká konferencia organizovaná strediskom ED pri príležitosti 20. výročia založenia školy pre hluchoslepé deti v Červenici.

Druhý deň bol venovaný téme 500. výročia reformácie a príprave pre rok 2017. Trojpartnerstvo sa venovalo aj možnostiam jazykového vzdelávania pracovníkov diakonie a evanjelickej cirkvi na Slovensku. Ďalej sa rokovalo o podpore projektov, ktoré sa venujú úspore energetických zdrojov a ekológii. Hľadali sa efektívne cesty a nové možnosti spolupráce v rámci Trojpartnerstva.

Stretnutie Trojpartnerstva v Erfurte poslúžilo na nadobudnutie nových kontaktov a prehĺbenia už existujúcich vzťahov, ako aj na získanie inšpirácií do ďalšej práce.