Študijné dni Trojpartnerstva

Študijné dni Trojpartnerstva

V dňoch 27. – 29. 9. 2012 sa v nemeckom meste Freudenstadt konali Študijné dni Trojpartnerstva, v ktorom sú zastúpené Evanjelicko-luteránska cirkev vo Württembersku (ELKW), Evanjelická krajinská cirkev stredného Nemecka (EKM) a ECAV na Slovensku.
Študijné dni sú už tradične venované aktuálnym témam, spoločným pre všetky zúčastnené cirkvi. Hlavnou témou tohto zasadnutia bola Migrácia obyvateľstva a jej dopad na dianie v spoločnosti a v cirkevných zboroch jednotlivých krajín.

Prvý deň Študijných dní bol venovaný situácii v partnerskej cirkvi vo Württembersku a ukončený bol večerným stíšením s príhovorom vrchného cirkevného radcu Dietra Kaufmana, ktorý vyzdvihol spoluprácu cirkví. Zároveň slávnostne odovzdal funkciu referenta pre Trojpartnerstvo od pána Johannesa Flothowa pani Mareike Erhardt z Diakonisches Werk Württemberg. Večer bol ukončený pozdravmi od ostatných partnerov.

Ďalší pracovný deň sa začal prezentáciou slovenskej delegácie, ktorá sa zamerala na migráciu v sociálnych službách, na jej negatívne, ale aj pozitívne dopady a dôsledky pre jednotlivé krajiny. Prezentácia Radoslava Gajdoša z Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku bola doplnená príkladmi a postrehmi sestry seniorky Kataríny Hudákovej z Liptovsko-oravského seniorátu a brata farára Petra Maca z CZ Moravské Lieskové, ktorí prezentovali aktuálnu situáciu v konkrétnych cirkevných zboroch na Slovensku. Živá diskusia k tejto problematike dala jasne najavo aktuálnosť témy a potrebu aktívneho spolupodieľania sa na riešení problematiky aj zo strany Trojpartnerstva.

Nasledovali pozitívne príklady integrácie migrantov do cirkevných štruktúr ELKW a EKM. Zaujímavý bol príklad kórejskej komunity, ktorá sa plne integrovala do cirkevného života, a zároveň si zachovala svoju identitu. Tieto príklady poukázali na to, že je potrebné, aby sa na integrácii migrantov aktívne podieľala aj cirkev. Problematika migrácie bola uzatvorená správou z EKM. Okrem iného v nej bolo uvedené, aké možnosti môžu v tejto súvislosti poskytovať cirkev a diakonia. Posledný pracovný deň bol určený na rekapituláciu a ujasnenie problematiky migrácie, ako aj jej vplyvu na každodenný život cirkevných zborov v rámci krajín Trojpartnerstva. Je zrejmé, že pre Slovensko znamená migrácia predovšetkým odliv kvalitných pracovných síl smerom do krajín západnej Európy. Krajiny západnej Európy sa takto dostávajú k pracovníkom, do ktorých nemuseli investovať a ktorí prispievajú hosťujúcej krajine k ekonomickému rastu. Veľkú skupinu migrantov tvoria najmä ženy, ktoré odchádzajú na kratší či dlhší čas od svojich rodín, čo má negatívny vplyv na fungovanie rodiny ako takej.

Téma Študijných dní poukázala na potrebu vstupu Trojpartnerstva do tejto problematiky a otvorila pole pôsobnosti, kde by sa zúročili dlhoročné skúsenosti partnerov, ktoré by mali pozitívny vplyv na migrujúce obyvateľstvo so zreteľom na poskytnutie primeraných a spravodlivých podmienok, ktoré by nesiahali na dôstojnosť ľudí a vyvážili by negatívne vplyvy migrácie. Študijné dni boli ukončené službami Božími, na ktorých kázal cirkevný radca Georg Eberhardt. S prianím Božieho požehnania sa účastníci rozišli po dohode na ďalších termínoch spoločných stretnutí.

Galéria k článku