155. výročie smrti Ľ. Štúra si pripomenuli v jeho rodisku Uhrovci

V 1. nedeľu po Zjavení prežíval náš cirkevný zbor v Uhrovci milú slávnosť. Svojou návštevou nás poctil brat generálny biskup Miloš Klátik s manželkou sestrou farárkou Oľgou Klátikovou a synom.
Zvesťou slova Božieho poslúžil brat generálny biskup. Prihovoril sa nám slovami apoštola Pavla z Listu Filipským 3, 17 – 21. Vo svojej kázni pripomenul príklad 12-ročného Ježiša v chráme, ktorý má byť vzorom pre dnešných rodičov, aby aj svoje deti vychovávali vo viere a láske k Pánu Bohu. Aj tu platia slová Pána Ježiša „Hľadajte najprv kráľovstvo Božie a všetko ostatné vám bude pridané“, pretože dnes sa v rodinách zabúda na modlitby a čítanie Písma svätého. Text nám pripomína, že i keď žijeme na zemi, nemáme zabúdať, že naša otčina je v nebesiach. Apoštol Pavel vyzýva, aby sme sa nechali viesť dobrými príkladmi.

Vo svojej kázni dal brat generálny biskup za príklad i rodičov Ľudovíta Štúra, ktorého 155. výročie smrti si pripomíname 12. januára 2011. Rodičia Ľ. Štúra vychovávali svojich 6 detí obetavo, vrúcne, v nábožnom prostredí. Vyzdvihol život a dielo Ľ. Štúra ako kodifikátora spisovnej slovenčiny, národného buditeľa, politika, redaktora, spisovateľa a filozofa. Ak budeme žiť vo viere a poznávať Pána Ježiša Krista, nezabudneme ani na svoju vlasť cirkev a rodiny, a tak budeme aj my príkladom pre našich potomkov.

V rámci služieb Božích vystúpil zborový spevokol s dvoma piesňami a mládež s piesňou a básňou. Vzácnych hostí na začiatku služieb Božích privítal zborový dozorca J. Adame a potom ich pozdravili starostka obce Uhrovec Ing. Z. Máčeková a starosta obce Žitná-Radiša Ing. R. Botka.

Po skončení služieb Božích sa brat generálny biskup stretol s členmi zborového presbyterstva. Po stolovom spoločenstve si spolu s manželkou a synom pozreli rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka.

Foto: Daniel Mišina