Rokovali sme o masmédiách

Na GBÚ sa 4. marca 2009 na pozvanie generálneho biskupa ECAV na Slovensku stretli s ním Dušan Jarjabek, poslanec NR SR a podpredseda Rady NR SR pre kultúru a médiá, a prof. Miloš Mistrík, predseda Rady pre vysielanie a retransmisiu. Na rokovaní bol prítomný aj riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský a tajomníčka pre mediálnu komunikáciu GBÚ Edita Škodová.

Edita Škodová | 5.3.2009

Smútočná rozlúčka s obeťami tragickej dopravnej nehody

V Bánovciach nad Bebravou sa 26. februára 2009 konala spoločná ekumenická rozlúčke s dvanástimi obeťami tragickej dopravnej nehody z 21. februára pri Polomke. V mene vlády SR a jej predsedu Roberta Fica vyjadril pozostalým hlbokú sústrasť podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič. V mene ECAV na Slovensku mal smútočný príhovor a modlitbu biskup ZD Milan Krivda.

-eš- | 2.3.2009

Návšteva v Štuttgarte

Dňa 12. a 13. februára 2009 navštívili pracovníci Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku zariadenie Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Würtembersku - Haus Birkach. Na rokovaní sa zúčastnili Jaroslav Števove, projektový manažér, Daniela Veselá, tajomníčka pre školy a náboženskú výchovu a Juraj Mihálik, tajomník pre zahraničie.

Juraj Mihálik | 2.3.2009

Stretnutie šiestich biskupov v Budapešti

Členovia zborov biskupov Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a Evanjelickej cirkvi v Maďarsku sa stretli na spoločnom rokovaní v Budapešti v dňoch 11. - 12. februára 2009. Išlo o prvé stretnutie tohto druhu, ktoré by malo predstavovať prelom v bilaterálnych vzťahoch oboch cirkví. Prioritným cieľom schôdzky bolo napomôcť rozvoju dobrých vzťahov medzi oboma národmi.

Edita Škodová | 17.2.2009

Inštalácia nového biskupa Reformovanej cirkvi

V sobotu 14. februára 2009 členovia Zboru biskupov ECAV na Slovensku prijali pozvanie Reformovanej kresťanskej cirkvi (RKC) na Slovensku a zúčastnili sa na inštalácii novozvoleného biskupa RKC Lászlóa Fazekasa.

Edita Škodová | 17.2.2009

Inštalácia zborovej farárky v Bratislave

Vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave bola 8. februára 2009 inštalovaná za zborovú farárku tunajšieho cirkevného zboru sestra Erika Hlačoková. Inštaláciu vykonal senior Bratislavského seniorátu Boris Mišina. Kázňou poslúžil generálny biskup Miloš Klátik.

Martin Šefranko | 16.2.2009

Návšteva generálneho biskupa na troch SPK

V januári a februári 2009 sa generálny biskup Miloš Klátik zúčastnil na ďalších troch seniorálnych pastorálnych konferenciách (SPK) našich duchovných, a to v Hontianskom, vo Zvolenskom a v Považskom senioráte.

Edita Škodová | 16.2.2009

Stretnutie predstaviteľov ECAV s ústavnými činiteľmi SR

Po roku sa v utorok 10. februára 2009 opäť stretli predstavitelia našej cirkvi s ústavnými činiteľmi - členmi vlády SR a poslancami Národnej rady SR z radov evanjelikov a. v. na už tradičnom stretnutí na začiatku nového roku.

Dušan Vagaský, riaditeľ GBÚ  | 15.2.2009

Z posledného zasadnutia generálneho presbyterstva

Po prvýkrát v tomto roku zasadalo Generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku (GP) 6. februára 2009 vo Zvolene. Po úvodnej pobožnosti, ktorú vykonal brat dištriktuálny biskup ZD ECAV na Slovensku Milan Krivda, začala sa pracovná časť rokovania GP. Pre cirkevné zbory iste najzaujímavejším bodom rokovania bolo schválenie zahraničnej pomoci.

Dušan Vagaský, riaditeľ GBÚ | 10.2.2009

130. výročie narodenia ev. farára a dramatika Jozefa Hollého

V podjavorinskej obci Moravské Lieskové si za veľkej účasti ľudí v nedeľu 1. februára pripomenuli viacerými podujatiami 130. výročie narodenia dramatika, národného buditeľa a farára Jozefa Hollého. Spomienkové slávnosti sa začali slávnostnými službami Božími v evanjelickom chráme za účasti generálneho biskupa ECAV Miloša Klátika, seniorky Považského seniorátu Evy Juríkovej, zástupcu Úradu vlády SR Daniela Šmihulu, starostu obce, samospráv z okolia, Matice slovenskej i potomkov J. Hollého – vnuka Josefa Abrháma, známeho českého herca.

Viera Macová-Barošková | 9.2.2009