Hodnotenie tohtoročnej Teologickej konferencie ECAV na Slovensku bolo pozitívne

V priestoroch Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave sa v dňoch 27. a 28. augusta konala Teologická konferencia ECAV na Slovensku 2007. Pripravilo ju Misijno-vzdelávacie oddelenie Generálneho biskupského úradu v spolupráci so Združením evanjelických duchovných. Na podujatí sa zúčastnilo takmer 90 evanjelických duchovných z celého Slovenska. Hlavnou témou konferencie bola téma Povolanie – Vocatio. S prednáškami na nej vystúpili významní hostia z Nemecka a Rakúska a eurokomisár Ján Figeľ.

M. Kováčiková  | 6.9.2007

Stretnutie v Ženeve

Generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik bol od 22. do 24. augusta 2007 na návšteve Svetového luteránskeho zväzu (SLZ) v Ženeve (Švajčiarsko). Cesta sa konala na pozvanie SLZ a jej cieľom bolo stretnutie biskupov európskych členských cirkví SLZ, ktorí boli zvolení v poslednom čase, s pracovníkmi SLZ a zoznámenie sa jednotlivými pracoviskami SLZ.

Tlačové oddelenie GBÚ  | 28.8.2007

V Čachticiach pred 160 rokmi prijali spisovnú slovenčinu

Dvojdňové spomienkové oslavy 160. výročia IV. sednice spolku Tatrín sa konali v Čachticiach v dňoch 11. a 12. augusta 2007. Uzákonenie spisovnej slovenčiny (pozri tu) si pripomenulo vyše 3 000 účastníkov osláv. Za ECAV na Slovensku sa na nich zúčastnila seniorka Považského seniorátu Eva Juríková.

Tlačové oddelenie GBÚ | 24.8.2007

Návšteva z Metropolitan Washington, D. C., Synod

Od 28. júla 2007 do 6. augusta 2007 boli na oficiálnej návšteve našej cirkvi pracovníci ústredia Metropolitan synody vo Washingtone, D. C., čo je v našom ponímaní dištriktuálny biskupský úrad). Delegáciu viedla Dr. Rosemary Burtonová, ktorá sa nedávno stala predsedníčkou pracovnej skupiny Metropolitan synody pre Slovensko, preto sa chcela zoznámiť s ľuďmi, s ktorými spolupracuje. Sprevádzali ju reverend Robert Allard, ktorý je predsedom komisie svetovej misie pri Metropolitan synode, a Barbara Piotreková, členka tejto komisie.

Petra Capandová, Zahraničné oddelenie GBÚ | 17.8.2007

Världens Fest vo Švédsku

Delegácia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku bola od 8. do 13. augusta 2007 na oficiálnej návšteve Švédskej cirkvi. Delegáciu viedli generálny biskup Miloš Klátik a biskup Západného dištriktu Milan Krivda

Edita Sabolíková | 17.8.2007

Ordinácia novokňazov v Poprade

V Evanjelickom a. v. chráme Božom v Poprade sa v sobotu 4. augusta 2007 konala ordinácia novokňazov ECAV na Slovensku, ktorí len pár dní predtým úspešne zložili kaplánske skúšky. Ide o významnú udalosť v živote Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku. Nových kaplánov a kaplánky slávnostne ordinovali vrcholní predstavitelia ECAV na Slovensku.

Tlačové oddelenie GBÚ | 16.8.2007

Zástupcovia ECAV vo Švédsku

Päťčlenná delegácia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku pod vedením generálneho biskupa Miloša Klátika a biskupa Západného dištriktu Milana Krivdu dnes odletela do Švédska.

Tlačové oddelenie GBÚ | 8.8.2007

Stretnutie s ministerkou Vierou Tomanovou

S ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny Vierou Tomanovou sa na oficiálnom stretnutí na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR v Bratislave 9. júla 2007 zišli generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, generálny dozorca ECAV na Slovensku Pavel Delinga a riaditeľ Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku Dušan Vagaský.

Tlačové oddelenie GBÚ ECAV na Slovensku | 17.7.2007

Náš biskup prvýkrát v Amerike

Zo svojej prvej oficiálnej cesty do Kanady a USA sa po dvoch týždňoch vrátil generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Navštívil evanjelické cirkvi v Kanade a USA a rokoval s ich najvyššími predstaviteľmi. Cieľom návštevy bolo vyhodnotiť doterajšie kontakty a dohodnúť sa na ďalšej spolupráci najmä v oblasti poskytovania lektorov a študijných pobytov pre našich študentov a farárov.

Edita Sabolíková | 4.7.2007

50 rokov superintendentúry v Eisenstadte

V rakúskom Eisenstadte sa 31. mája 2007 konala spomienková slávnosť venovaná 50. výročiu zriadenia superintendentúry Evanjelickej cirkvi a. v. v Burgenlande v tomto meste. Superintendent Mag. Manfred Koch a kurátor superintendentúry prof. Mag. Gerd Zetter pozdravili početných hostí z politickej a cirkevnej sféry. Za Evanjelickú a. v. cirkev na Slovensku bol na slávnosť pozvaný generálny biskup ECAV Mgr. Miloš Klátik, PhD.

Ľ. Muntág | 26.6.2007