Inštalácia zborového farára v Part. Ľupči

V najstaršom Cirkevnom zbore ECAV na Slovensku - v Partizánskej Ľupči - sa 24. septembra 2011 po 51 rokoch konala slávnosť inštalácie zborového farára. Cirkevný zbor si na volebnom konvente jednohlasne zvolil svojho doterajšieho námestného farára Jána Molčana za 33. zborového farára v histórii už 10. júla tohto roka.
Už od skorého sobotného rána zvony oboch kostolov zvolávali veriacich na slávnostné služby Božie. Krásne slnečné počasie a neopísateľná atmosféra umocňovali celú slávnosť inštalácie.

Za veľkej účasti domácich veriacich, ako aj vzácnych hostí z Rejdovej, Mníška nad Hnilcom, Šváboviec, Gánoviec, Popradu, Gerlachova, Batizoviec, Považskej Bystrice, Košece a zo Srbska, ktorí zaplnili matkocirkevný chrám Boží v Partizánskej Ľupči, brata farára Jána Molčana do úradu zborového farára inštalovala vznešená sestra seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková. Slávnostnou kázňou slova Božieho poslúžil dôstojný brat biskup Východného dištriktu Slavomír Sabol.

Slávnostné služby Božie boli obohatené dychovkou „Posaunenchor“ z Mníška nad Hnilcom, vystúpením detí z detskej besiedky, spevokolom z Popradu, ako aj domácim spevokolom.

V rámci príhovorov sa inštalovanému bratovi farárovi prihovorili starosta obce Partizánska Ľupča Ľubomír Frič, za rodný cirkevný zbor v Rejdovej sestra farárka Karmen Želinská, za cirkevný zbor Švábovce sestra farárka Zuzana Vaľovská, za spolužiakov sestra farárka Jana Bartová, za Evanjelickú diakoniu brat diakon Ľubomír Marcina, za družobný cirkevný zbor v Srbsku Ján Vida, za Tatranský seniorát Pavol Povec, za miestnu rímskokatolícku farnosť Michal Regec. Nakoniec sa prihovorila sestra zborová dozorkyňa Janka Janičinová, ktorá bratovi farárovi odovzdala dar od cirkevného zboru - zlatý pečatný prsteň s Lutherovou ružou.

Po slávnostných službách Božích sa v kultúrnom dome, bývalej slávnej latinskej evanjelickej škole, konal pre všetkých účastníkov inštalácie slávnostný obed.

Tento vskutku požehnaný slávnostný deň sa hlboko zapísal do sŕdc ľudí celého cirkevného zboru.