História ukrytá vo veži v Magnezitovciach

Pri oprave kríža na veži kostola vo filiálke Magnezitovce (CZ Chyžné, Gemerský seniorát) sa našli staré listiny a mince ukryté v plechovej nádobe v tvare valca. Nádobu našli remeselníci, ktorí opravovali vežu.
Privolali zástupkyňu kurátora, ktorá následne kontaktovala sestru farárku Mgr. Emíliu Völgyiovú. V značne poškodených listinách boli zabalené mince z roku 1922, ktoré vplyvom vody hrdzaveli a poškodzovali papier. Dve listiny sú písané v maďarskom jazyku a jedna je v slovenskom jazyku. Spomína sa rok 1880. Z listín sa dá len útržkami posúdiť, že do veže nádobu s listinami a mincami vložili pri stavbe či oprave veže. Z listín boli odborne vyhotovené kópie, ktoré sme založili do cirkevného archívu.