Vo Svätom Jure posvätili Dom seniorov AGAPÉ

Európska únia otvára možnosti pre úzku spoluprácu v oblasti diakonie. 8. mája 2014 sa uskutočnila posviacka Domu seniorov AGAPÉ vo Svätom Jure, ktorý je novým príkladom medzinárodnej spolupráce v diakonii na Slovensku.
Spoločenstvo oslavujúcich bolo početné a radostné. Patrili sem hostia z domova i zo zahraničia: predstavitelia zahraničného partnera Mgr. Christa Schrauf, rektorka, a rakúsky veľvyslanec v SR Dr. Markus Wuketich; podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja Ing. Martin Berta, primátor a zástupcovia mesta a predovšetkým obyvatelia domova s rodinnými príslušníkmi a spolupracovníci. Všetci sa spolu s kňazmi z blízkeho okolia tešili z veľkého Božieho požehnania. Posviacku vykonala konseniorka Bratislavského seniorátu ThDr. Andrea Lukačovská spolu s Mgr. Christou Schrauf, ktorá je v súčasnosti prezidentkou 153-ročnej Kaiserwertskej generálnej konferencie, medzinárodného zväzu asi stovky domovov diakonís a združení diakonie vo svete. Služby Božie viedol Mgr. Michal Koreň, zborový farár a predseda správnej rady, kázňou poslúžil pisateľ článku. Svätojurská dychovka ozdobila podujatie piesňami.

K posviacke došlo v čase 10. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Domov seniorov AGAPÉ je pozitívnym príkladom možnosti medzinárodnej spolupráce cirkevných charitatívnych inštitúcií v službe núdznym na Slovensku v rámci Európske únie. Dom seniorov vznikol po niekoľkoročnom úsilí, a to predovšetkým z darov z domova i zo zahraničia a nakoniec s podporou tradičného partnera Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku − Evanjelického diakonického diela Gallneukirchen, Rakúsko. Tento sa stal po súhlase Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku minoritným spolumajiteľom objektu a rovnako menšinovým spoluzakladateľom prevádzkovateľskej spoločnosti. Cenné skúsenosti zahraničného partnera a odvaha k službe kresťanskej viery organizátorov projektu na Slovensku sa v tomto medzinárodnom projekte spájajú pre dobro občanov našej krajiny, ktorí potrebujú službu a svedectvo obetavej lásky Ježiša Krista v našom čase.

„Nezisková organizácia Diaconia Svätý Jur“, prevádzkovateľ zariadenia, bola založená spoločne dvoma subjektmi: AGAPÉ, účelovým zariadením ECAV a strediskom ED, a Evanjelickým diakonickým dielom Gallneukirchen 26. júna 2013.

Od 1. novembra 2013 zariadenie poskytuje služby Domova sociálnych služieb, Zariadenia pre seniorov a Zariadenia opatrovateľskej služby. Súčasná kapacita podľa registrácie na BSK je spolu 30 lôžok. Pri posviacke bolo v domove 28 obyvateľov a 15 spolupracovníkov.

Tešíme sa z Božieho požehnania a prosíme o modlitby za to, aby Duch Kristov napĺňal svojou láskou srdcia obyvateľov a spolupracovníkova a viedol toto svoje dielo.