Pracovný aktív ECAV na tému DIAKONIA

Pracovný aktív na tému Diakonia sa konal 19. januára 2013 v aule EBF UK v Bratislave. Bol to prvý zo série aktívov, ktoré Predsedníctvo ECAV na Slovensku plánuje zorganizovať v tomto roku v snahe vytvoriť priestor na diskusiu a otvorenú výmenu názorov na rozličné témy.
Na pracovnom aktíve bolo prítomných 70 účastníkov – okrem členov Predsedníctva ECAV a Predsedníctva ZD ECAV to boli pracovníci ED ECAV na Slovensku, zástupcovia stredísk evanjelickej diakonie a zborových diakonií, ako aj dobrovoľníci, ktorí vykonávajú diakonickú prácu v cirkvi, a ďalší, ktorí sa o zaujímajú o túto oblasť činnosti našej cirkvi.

Stretnutie sa začalo pobožnosťou, ktorú mal Milan Jurík, duchovný správca a prodekan EBF UK. V duchovnom príhovore vyslovil želanie, „aby naša diakonia bola spoločenstvom starostlivých Márt a zároveň zbožných Márií“. Po úvodných slovách brata generálneho biskupa ECAV Miloša Klátika a generálneho dozorcu ECAV Imricha Lukáča o úlohe cirkvi v našej súčasnosti a konkrétne najmä diakonickej práce sa moderovania aktívu ujal Radoslav Gajdoš z ED.

Diakonická činnosť Evanjelickej diakonie (ďalej ED), ako aj činnosť zborových diakonií boli postupne predstavené v rámci štyroch hlavných tém. Tému Diakonická a sociálna práca uviedli svojimi referátmi Jana Gasperová a Silvia Buzalová z ED. Diakonická práca v cirkevnom zbore bola témou, ktorú bližšie predstavila Zuzana Kolárovská, prvá vedúca referátu Zborovej diakonie na ED ECAV na Slovensku. Ľubomír Batka, dekan EBF UK, prezentoval tému Účasť EBF UK na výchove pracovníkov diakonie. Poslednú tému − tému Projektová a programová činnosť ED − uviedol riaditeľ ED Ján Huba.

Po prednesení úvodných referátov k jednotlivým témam nasledovala živá diskusia, v rámci ktorej bol priestor na vyjadrenie názorov, postrehov a osobných skúseností, ako aj príležitosť na kladenie otázok.

Na záver generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Imrich Lukáč zhrnuli úlohy, ktoré z aktívu vyplynuli pre činnosť v oblasti diakonickej práce. Tieto úlohy je potrebné riešiť v rámci jednotlivých kompetentných orgánov, pretože „služba blížnym je našou základnou kresťanskou povinnosťou“.

Ďakujeme všetkým prítomným za ich aktívnu účasť a tešíme sa záujmu o prácu diakonie.

Foto: Edita Škodová