O pomoci utečencom so zástupcami ED v Rakúsku

Generálny biskup Miloš Klátik prijal 2. februára 2016 na generálnom biskupskom úrade riaditeľa Evanjelickej diakonie v Rakúsku Michaela Chalupku a riaditeľa oddelenia pre prácu s migrantmi „Jeden svet“ Michaela Bubika.
Na rokovaní sa zúčastnili aj farár Evanjelického cirkevného zboru v Nickelsdorfe Sönke Frost, poverený riaditeľ Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku Ján Gasper, riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský a tajomník GBÚ pre zahraničie Samuel Miško.

Zástupcovia Evanjelickej diakonie v Rakúsku predstavili prácu so žiadateľmi o azyl v ich krajine. K hlavnej pomoci zo strany ich organizácie patrí sprostredkovanie ubytovania. Do tejto chvíle sprostredkovali ubytovanie pre vyše 3500 žiadateľom o azyl a vyše 3000 žiadateľom ponúkli ubytovanie vo vlastných, resp. prenajatých priestoroch. Okrem toho sa snažia pomôcť pri integrácii do spoločnosti napr. jazykovými kurzami, poradenstvom či materiálnou pomocou. Starostlivosti o utečencov sa spočiatku venoval jeden človek s dvoma spolupracovníkmi, no dnes sa integrácii utečencov venuje už 501 zamestnancov diakonie a ďalších asi 600 dobrovoľníkov.

Generálny biskup Miloš Klátik a riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský priblížili hosťom situáciu v Slovenskej republike v oblasti prisťahovalectva. Riaditeľ GBÚ predstavil projekt ECAV na Slovensku, ktorý bol predložený aj predstaviteľom štátu. Spomenul, že ECAV je pripravená vyčleniť budovu vo Veľkom Slavkove, ktorá by slúžila ako stredisko, resp. útočisko pre rodiny s deťmi pred tým, ako si ich cirkevné zbory „adoptujú“.

Ján Gasper, poverený vedením Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku, priblížil hosťom ich pomoc utečencom počas cesty v Maďarsku, Srbsku a Slovinsku, ako aj v záchytných táboroch v Humennom a Gabčíkove.

Zúčastnení sa na záver dohodli na ďalšej spolupráci v rámci tejto problematiky. Riaditeľ ED v Rakúsku pozval zástupcov z ECAV na Slovensku, aby sa bližšie oboznámili s prácou ich zariadení pre prisťahovalcov. Generálny biskup takisto ponúkol hosťom možnosť prezrieť si zariadenia Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku a budovu vo Veľkom Slavkove.