Návšteva z nemeckej Diakonie a tlače

Začiatkom marca t. r. navštívili našu cirkev zástupcovia z Diakonie z Württemberska spolu s tlačovými spravodajcami z „Evangelischer Pressedienst“ a „Stuttgarter Zeitung“.
Cieľom návštevy z Nemecka bolo zoznámiť sa s niektorými projektmi, ktoré sú podporované z nemeckej Diakonie v rámci projektu „Hoffnung für Osteuropa“ a predstaviť ich v Nemecku.

Partneri z nemeckej Diakonie a novinári ocenili prácu ECAV na Slovensku a Evanjelickej diakonie a získali veľa pozitívnych dojmov. Ocenili pohostinnosť a zanietenosť práce ľudí, s ktorými sa počas návštevy stretli.

Prvou zastávkou bola Trnava, kde spravodajcov privítali pracovníci ED spolu s riaditeľom Jánom Hubom. Silný dojem v nich zanechali pracovníci chráneného pracoviska ED v Trnave, bezprostredný kontakt s klientmi strediska ED Dom na polceste vo Vyšnom Slavkove či zo školy pre hluchoslepé deti v Červenici. Ocenili úspešné kroky evanjelickej cirkvi v podporovaných projektoch v Spišskej Novej Vsi a zahĺbili sa do problematiky práce s Rómami v rámci nášho projektu rómskej misie. Škálu ich poznatkov doplnili informácie o práci zborovej diakonie a jej terénnej opatrovateľskej služby v Košiciach.

Osobné postrehy a informácie na lokálnej úrovni si žurnalisti mohli doplniť informáciami na národnej úrovni počas pracovného stretnutia s generálnou riaditeľkou Ministerstva práce a sociálnych vecí a rodiny SR PhDr. Máriou Nádaždyovou a ďalšími členmi riadiaceho tímu ministerstva. Na rokovaní s generálnym tajomníkom Slovenskej katolíckej charity Radoslavom Gumulákom sa venovali aj problematike migrácie. Na Generálnom biskupskom úrade v Bratislave hostí prijal brat generálny biskup Miloš Klátik. Na stretnutí bol prítomný aj veľvyslanec Nemeckej spolkovej republiky v SR Axel Hartmann.

Na záver cesty po Slovensku sme sa nemeckých novinárov spýtali na ich dojmy z pracovnej návštevy Slovenska, našej cirkvi a zariadení Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku.

Peter: Som veľmi dojatý prácou diakonie. Veľmi sa mi páči, ako hľadá vždy nové cesty. Pokúša sa napríklad o to, aby pomohla mladým ľuďom v prechodnej fáze života medzi detským domovom a životom dospelého človeka. Aj detský domov v Červenici je veľmi dobré zariadenie, kde vidieť skutočnú pomoc hendikepovaným deťom, aby sa začlenili do života.

Mareike: Veľmi sa teším, že som spoznala partnerov v cirkvi na Slovensku, čiže aj v diakonii. Páčilo sa mi, ako sa prezentuje cirkev a jej diakonia tu na Slovensku, aké zaujímavé projekty tu má, aj keď je to menšinová cirkev.

Judith: Pre mňa bolo veľmi dojímavé spoznať túto krajinu, kultúrne bohatstvo aj prírodu. Čo ma veľmi oslovilo, bola predstava, že pred dvadsiatimi rokmi mala diakonia iba niekoľko stredísk a teraz sa ich vybudovalo tak veľa. Videli sme rozličné projekty. Najviac sa mi páčil Dom na polceste. Myslím si, že si odnesiem veľa myšlienok a materiálu k tomu, aby som mohla napísať článok. Som veľmi vďačná za ten čas, ktorý som tu mohla stráviť.

Michael: Pre mňa bol to bolo o to zaujímavejšie, že som doteraz nebol na Slovensku. Zistil som, že je to tu atraktívne, sú tu pekné kraje a veľmi milí a priateľskí ľudia. Tak trochu vnímam, že existuje niečo ako mentálna blízkosť Slovákov a Nemcov. To bolo pre mňa niečo úplne nové.