Evanjelická zborová diakonia v Nitre sa stará o chorých a osamelých ľudí

CZ ECAV Nitra existuje už 65 rokov. Popri službách Božích, organizovaní táborov pre deti a mládež a ďalších aktivitách poskytuje tretí rok aj služby diakonie. Hoci dobrovoľníci ECAV slúžia svojim blížnym už dávnejšie, evanjelický zbor sa oficiálne zaradil k dvom doterajším poskytovateľom sociálnych služieb - mestu Nitra a katolíckej Charite.
Služba ako poslanie cirkvi
Grécke slovo diakonia je po slovensky služba. Ten, kto službu vykonáva, sa volá diakon, diakonisa. "Či povieme diakonia alebo charita, jedno je isté - kresťania sociálnu službu vždy považovali za neoddeliteľnú súčasť poslania cirkvi v tomto svete. A to vôbec nie preto, že by takáto činnosť prinášala akési "dobré body" v očiach sveta. Bolo to preto, lebo dielo Ježiša Krista vo viere rozoznávali ako službu, milosť a lásku a posielajú ho ďalej," vysvetľuje podstatu služby evanjelický farár Ivan Eľko.
Evanjelická zborová diakonia bola v Nitre zriadená v októbri 2010. Jej riaditeľom sa po konkurze stal Milan Slezák. Po nástupe do funkcie si urobil ošetrovateľský kurz a získal certifikát. "Mám na starosti administratívny chod diakonie a tiež som popri ostatných pracovníkoch diakonie aj opatrovateľom. Spolu je nás šesť. Vlani sme opatrovateľskú službu poskytovali desiatim klientom, ktorí boli zazmluvnení a čerpali sme na ich opatrovanie príspevok od mesta," hovorí Milan Slezák. "Opatrovateľstvo však vieme flexibilne poskytnúť aj v prípadoch, keď klient na dotáciu mesta napojený nie je, či keď sa dotácia od samosprávy ešte len vybavuje. Vieme pomôcť aj s týmito administratívnymi záležitosťami."
Opatrovateľská služba pozostáva z pomoci pri stravovaní, osobnej hygiene, starostlivosti o domácnosť, obslužnej činnosti, nákupoch a donáške tovaru, sprievode k lekárovi, dodržiavaní liečebného režimu, vybavovaní úradných záležitostí či zabezpečení celkového dohľadu nad klientom. Nezanedbateľný je aj sociálny kontakt - priateľské rozhovory a duchovné spoločenstvo. Opatrovatelia poskytujú aj ďalšie služby - najmä starším klientom pomáhajú v záhrade, pri dome, robia údržbárske práce, bezplatne požičiavajú zdravotné pomôcky. Tieto služby sú nad rámec normy stanovenej zákonom, preto ich poskytujú v zvláštnom režime. Záujemcovia podrobnejšie informácie o službách diakonie získajú na stránke www.ecavnr.sk, celkovo o činnosti zboru aj v zborovom časopise Otvorená náruč.

Financie aj z milodarov
Milan Slezák z vlastných skúseností vraví, že ľudia sú dosť obozretní, pokým podpíšu zmluvu na pravidelné opatrovanie. Nevedia si možno dosť dobre predstaviť, čo sa bude s nimi ďalej diať, keď ich bude cirkev opatrovať. "Tí, ktorí sa odhodlali, vidia, že služba pekne beží. Nezažili sme dosiaľ žiadne nedorozumenie, sťažnosť alebo nepríjemnosť," potvrdil riaditeľ. Evanjelickú zborovú diakoniu riadi cirkevný zbor. Ona samotná sa zodpovedá aj svojmu zriaďovateľovi - VÚC a tiež MsÚ, ktorý starostlivosť o klientov sčasti financuje.
"Samospráva na činnosť diakonie prispieva istou sumou, pričom ošetrovanie si čiastočne hradia aj samotní klienti a náš zbor," hovorí Ján Huba, zborový dozorca. "V rámci zboru príspevky na diakoniu dostávame najmä z prostriedkov Občianskeho združenia Pavla Valáška, ktoré v zbore vzniklo v roku 2006 a financie získava z 2 percent z daní. Ročne táto suma predstavuje asi 8-tisíc eur. Ďalšími zdrojmi financovania diakonie sú milodary členov zboru."

Nevzdávajú sa
Klienti zborovej diakonie sú rôzni, s rôznym stupňom odkázanosti, s iným rodinným pozadím. V minulom roku napríklad opatrovali klienta, pri ktorom sa bolo treba náhle striedať celých 24 hodín denne. Mali aj klienta, ktorému počas pracovných dní poskytli trikrát dve hodiny opatrovania. "Vďaka milodarom zboru a dotáciám z OZ Pavla Valáška môžeme poskytnúť aj viac hodín opatrovania, ako je to predpisom určené konkrétnemu klientovi. Vieme sa s rodinou dohovoriť aj na opatrovaní počas víkendu či sviatkov," pripomenul Milan Slezák.
Cieľom Evanjelickej zborovej diakonie v Nitre je pokračovať vo vykonávaní kvalitnej opatrovateľskej služby pri tých klientoch, ktorých dnes má, a zároveň osloviť s ponukou opatrovateľstva aj ďalších záujemcov. Služby diakonia ponúka členom vlastného cirkevného zboru, inoveriacim, ale aj ľuďom bez vierovyznania, ktorým môže prispieť k zvýšeniu kvality života či vyriešeniu zložitej životnej situácie. Rozšíriť ponuku poskytovaných služieb im pomôže nákup špeciálneho vozidla na prevoz osôb odkázaných na invalidný vozík. Jednu tretinu prostriedkov naň majú z nemeckého fondu Hoffnung für Osteuropa, dve tretiny budú z rozpočtu cirkevného zboru a z dotácie OZ. Prevádzka auta pôjde tiež na účet cirkevného zboru a OZ.
"Našou víziou je zriadenie domova sociálnych služieb. Už vlani sme rokovali o prenájme priestorov, kde by sme mohli začať, a paralelne s tým budovať svoje vlastné zariadenie i s denným stacionárom pre seniorov s rôznym stupňom odkázanosti. Rokovania začali nádejne, ale, žiaľ, vhodný priestor sme napokon nezískali," netají sklamanie Ivan Eľko. "Naše snaženie však neustáva, je stále v agende nášho presbyterstva a konventu."